REKLAMA

Polska Razem angażuje się w walkę z dopalaczami i proponuje zmiany w prokuraturach (ZDJĘCIA, FILM)

RZESZÓW. W Rzeszowie działają dwa sklepy z dopalaczami, w których klientami są bardzo młode osoby. Władze miasta zadecydowały o stałym monitoringu obiektów. Do walki ze sklepami dołączają przedstawiciele Polski Razem Jarosława Gowina. Kazimierz Jaworski wysłał w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury, jednak ta odmówiła.

ppp

Zdaniem przedstawicieli potrzebne są zmiany w prokuraturach. Większość Polaków ma poczucie, iż instytucja ta działa nieprawidłowo. W oświadczeniu Polski Razem można przeczytać:

“W czym tkwi istota rzeczy, mogliśmy zobaczyć w tych dniach w Rzeszowie. Pojawiły się informacje, iż znowu w sklepach sprzedawane są dopalacze. To bardzo niebezpieczne dla młodzieży. Zwabieni pozorną legalnością, poczuciem bezpieczeństwa, młodzi ludzie zażywają środki, które są bardzo niebezpieczne dlatego, że gdy ktoś już trafi do szpitala z objawami, nieraz bardzo ostrego zatrucia nie wiadomo, co tak naprawę zażywał. Oczywistym wydawałoby się, że wobec takiego zagrożenia Prokuratura natychmiast powinna podejmować działania. Aż do bezpośredniego, fizycznego zakończenia takiej działalności. Tymczasem nic się nie dzieje. Władze miasta podejmują trochę desperackie, pozorowane kroki w postaci ustawienia kamer przed sklepami handlującymi tymi środkami. A prokuratura nic.

Parlamentarzysta zwraca uwagę Prokuratury na problem. Wskazując nawet podstawę prawną, na mocy której powinna ona działać. Zapewniając o gotowości natychmiastowej inicjatywy ustawodawczej, gdyby Prokuratura sygnalizowała niewystarczalność przepisów. Nic. Na to Prokurator Rejonowa odpowiada, iż nie będzie brać udziału w kampanii wyborczej. Po takiej wypowiedzi pani Prokurator Rejonowa powinna zostać natychmiast odwołana.

Prokuratura podlegająca Ministrowi Sprawiedliwości była złym rozwiązaniem. Obecna Prokuratura niepodlegająca nikomu jest katastrofą. W poczuciu całkowitej bezkarności prokurator może arbitralnie nawet parlamentarzyście, przedstawicielowi wybranemu przez daną społeczność oznajmić, iż nie będzie działać w sprawie dopalaczy, bo uważa to za kampanię wyborczą. Nie przyniosą też poprawy zgłaszane propozycje podporządkowania Prokuratury Sejmowi. Odpowiedzialność musi być osobista, a problemem Prokuratury jest brak mechanizmów rozliczania z działalności. Nie zapewni tego odpowiedzialność przed organem wieloosobowym, jakim jest Sejm. W kilkusetosobowym organie odpowiedzialność zawsze rozmywa się między komisje, ciała pośredniczące.

Polska Razem proponuje, by Prokuraturę podporządkować Prezydentowi Rzeczpospolitej. Prezydent posiada najsilniejszy ze wszystkich organów mandat pochodzący w wyborów bezpośrednich. Jednocześnie obecnie nie posiada adekwatnych do tego kompetencji. Proponujemy całkowite podporządkowanie Prokuratury Prezydentowi. Powinien on osobiście odpowiadać za wyniki jej działalności. Rozliczany będzie z tego podczas wyborów, co zapewni realność mechanizmu. Prokurator Generalny powinien być wybierany przez Prezydenta z prawem odwołania go w każdej chwili w wypadku niezadowalających rezultatów działania. Powinien być kimś w rodzaju wiceprezydenta od spraw praworządności”.

28-04-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

polska-razem-angazuje-sie-w-walke-z-dopalaczami-i-proponuje-zmiany-w-prokuraturach-zdjecia-film