REKLAMA

POLSKA. Premier wprowadził dodatkowe obostrzenia! (WIDEO)

|

POLSKA. Premier wprowadził dodatkowe obostrzenia! (WIDEO)

POLSKA. Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek (31 marca br.) o wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

EUbjF92XQAAnCvP

Foto: Krystian Maj / KPRM

–  Stoimy przed bardzo trudnym wyborem. Albo sytuacja będzie dramatycznie gorsza w najbliższym miesiącach, albo będzie trudniejsza, ale możliwa do zarządzenia, do wprowadzenia odpowiednich reguł, procedur w służbie zdrowia, zasad izolacji, kwarantanny. Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć tego najgorszego scenariusza, nie możemy sobie pozwolić na rozprężenie. W wyniku analiz i badań podjęliśmy kolejne decyzje dotyczące następnych obostrzeń – powiedział podczas wtorkowej konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

 

Wprowadzono obowiązek utrzymania minimum 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.

Wyłączone z tego obowiązku są:
– rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia),
– osoby niesamodzielne.

 

Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18. roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

 

Ograniczenie korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad, ograniczenie możliwości korzystania z rowerów miejskich.

 

Ograniczenia w liczbie klientów:
– sklepy i punkty usługowe – max. 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia,
– targowisko – max. 3 klientów na punkt handlowy,
– placówki pocztowe – max. 2 osoby na okienko pocztowe.

 

Wprowadzono są również ograniczenia dotyczące punktów handlowych i usługowych. Zamknięte będą wszystkie salony fryzjerskie, kosmetyczne, piercingu etc.

 

Limity korzystania z kas, do 3 osób na jedną kasę. Jeżeli jest 5 kas, to w sklepie może przebywać 15 osób. W urzędach pocztowych, ze względu na większe ściśnięcie powierzchni, ten limit to 2 osoby na jedno okienko.

Na bazarach, na targowiskach, tam gdzie polscy rolnicy sprzedają swoje płody rolne, również wprowadzamy podobne ograniczenie – 3 osoby do jednego straganu. Dodatkowo wprowadzamy obowiązek noszenia rękawiczek w sklepach – informuje premier.

W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte. – Pozostawiamy otwarte, tak jak do tej pory, sklepy spożywcze, drogerie czy apteki – powiedział Mateusz Morawiecki.

 

Wprowadzenie obowiązku noszenia rękawiczek przez klientów w sklepach, a także wprowadzenie godziny dla seniora w sklepach i punktach usługowych (10:00-12:00). – Sklepy spożywcze, drogerie czy apteki – od 10 do 12 są otwarte tylko dla osób powyżej 65 roku życia. Chcemy poprzez te regulacje doprowadzić do zmniejszenia stykania się osób starszych z nosicielami – powiedział premier.

 

Hotele i inne miejsca noclegowe będą zamknięte. Goście, którzy przebywają w tych obiektach muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

 

Obowiązkowa kwarantanna dla domowników osób, które zostaną objęte kwarantanną po 1 kwietnia!

 

Odłożenie w czasie zabiegów rehabilitacyjnych – z wyjątkiem pilnie wymaganych ze względu na stan zdrowia.

 

Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa pracownikom.

– Stanowiska pracy muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.

– Pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

 

 

Wprowadzono także obowiązek dezynfekowania dystrybutorów na stacjach i miejsc, gdzie wciskamy chociażby kod PIN.

 

Urzędy na pracy zdalnej

Instytucje publiczne swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie. Wyjątek mogą stanowić jedynie czynności, w których praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji ich kluczowych obowiązków.

 

Limit pasażerów również w pojazdach 9+ (od 2.04.2020 r.)

W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Rozszerzamy ten wymóg także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników.

PRZYKŁAD: Jeśli w busie jest 20 miejsc, to na pokład pojazdu może jednorazowo wejść maksymalnie 10 osób.

 


Musimy przestrzegać tych rygorów, które wprowadzamy. Przy dalszym łamaniu zasad może pojawić się kara ograniczenia wolności. Jeśli nie przestrzegamy tych zasad to możemy nieświadomie zarazić drugą osobę. Chcemy wracać jak najszybciej do życia gospodarczego. To czy będziemy mogli wrócić do półnormalności gospodarczej zależy od tego, czy będziemy w najbliższych 2-3 tygodniach ściśle przestrzegać tych zasad – powiedział premier.

– Jeśli ograniczymy kontakty między ludźmi to mamy możliwość spowolnić chorobę. Stąd ograniczenia, o których mówił premier. Obecna kara, od 5 do 30 tysięcy, jest niewspółmierna z ryzykiem czyjejś choroby. Bądźmy rozsądni i te najbliższe 2 tygodnie spędźmy w maksymalnej izolacji, a mamy szansę uratować życie innych – dodał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

 

Obostrzenia dotyczące hoteli, miejsc pracy i pojazdów 9+ wchodzą w życie od 2 kwietnia br. Pozostałe obostrzenia obowiązują od 1 kwietnia br.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / Facebook, gov.pl

31-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

polska-premier-wprowadzil-dodatkowe-obostrzenia-wideo-3997-00r2kc