REKLAMA

Premier ogłosił wprowadzenie STANU ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO!

POLSKA. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w piątek wieczorem wprowadzenie od północy stanu zagrożenia epidemicznego. Granice państwa od nocy z soboty na niedzielę zostaną zamknięte dla obcokrajowców, a po ich przekroczeniu przez obywateli Polski obowiązuje 14-dniowa kwarantanna. Premier apeluje o stosowanie się do zaleceń.

ETAktzRX0AUuBh6

Foto: Adam Guz / KPRM

Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego. Podejmujemy bardzo konkretne działania. Będziemy wprowadzali kontrole na polskich granicach – podejmujemy decyzję o zamknięciu granic – na 10 dni z możliwością przedłużenia – poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas specjalnej konferencji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Polscy obywatele wracający z zagranicy udadzą się na 14-dniową kwarantannę. Do kraju nie będą mogli wjeżdżać obcokrajowcy. Granice pozostają otwarte dla przepływu towarów. Premier zapewnia: – Nie ma obaw, że zabraknie nam żywności. Polska jest jednym z największych producentów żywności w Europie. Wykupywanie towarów ze sklepów jest niepotrzebne.

W nocy z soboty na niedzielę wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Samochodowy ruch dla Polaków wracających do Polski będzie utrzymany, ale na granicach będą bardzo rygorystyczne zasady wjazdu i kontroli sanitarnej.

Utrzymamy czartery, którymi Polacy będą mogli wrócić do Ojczyzny. Wewnątrzkrajowy ruch samolotowy, kolejowy i samochodowy pozostaje bez zmian – informuje Mateusz Morawiecki.

Z piątku na sobotę ograniczona zostaje działalność galerii handlowych, w których pozostaną otwarte wszystkie sklepy spożywcze, apteki drogerie czy pralnie. Wszystkie sklepy, banki, punkty usługowe znajdujące się w innych miejscach pozostają otwarte.

Podjęto także decyzję o zamknięciu klubów, pubów, restauracji, kasyn. Wszystkie restauracje będą mogły nadal świadczyć usługi na wynos, bądź na dowóz.

Premier ogłosił wprowadzenie środków bezpieczeństwa, polegających na ograniczeniu zgromadzeń zbiorowych do liczby 50 osób. To ograniczenie ma charakter powszechny: dotyczy tych wszystkich miejsc, w których ludzie mogliby się gromadzić.

To nie jest decyzja ani spontaniczna, ani emocjonalna. To decyzja strategiczna – tę decyzję Polska podejmuje podobnie jak Słowacja, Czechy, jako jeden z pierwszych krajów w Europie. Chcemy być mądrzy przed szkodą, a nie po szkodzie. Niestety spodziewamy się w najbliższych dniach fali zachorowań. Bez tych decyzji ta fala mogłaby się wymknąć spod kontroli. Nie możemy na to pozwolić – mówił podczas konferencji premier Morawiecki.

 

 

Źródło: KPRM / Twitter

13-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

polska-premier-oglosil-wprowadzenie-stanu-zagrozenia-epidemicznego-4226-00r2kc