REKLAMA

POLSKA. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił stan epidemii! (WIDEO)

|

POLSKA. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił stan epidemii! (WIDEO)

POLSKA. W piątek premier Mateusz Morawiecki ogłosił w Polsce stan epidemii. Do Świąt Wielkanocnych (12 kwietnia) przedłożono termin zamknięcia placówek oświatowych i szkół wyższych. Wzrosły też kary za nieprzestrzeganie kwarantanny.

ETkmiM9XgAU8-j7

Foto: Adam Guz / KPRM

Wprowadzamy dzisiaj stan epidemii, żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa i wdrażać zasady w obszarze kwarantanny. Stan epidemii daje nowe prerogatywy i nakłada na nas nowe obowiązki. Podjęliśmy decyzję o dalszym wstrzymaniu lekcji do świąt Wielkiej Nocy. To trudna decyzja, ale ważna, żeby nie doszło do dalszego rozprzestrzeniania. Ta nasza kwarantanna narodowa i jednocześnie tęsknota za normalnością nie będzie oznaczała luzowania reguł. Te najbliższe tygodnie do świąt muszą być czasem zbiorowej dyscypliny – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej.

Premier podkreślił, że projekt specustawy w sprawie tarczy antykryzysowej jest już gotowy. Projekt o nazwie: “Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2” ma kosztować około 212 miliardów złotych. Jego filarami mają być: obrona przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, a także wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycje publiczne.

Ta społeczna izolacja nie może oznaczać samotności. Dbamy o to, żeby osoby starsze nie zostały pozostawione same sobie, bez zakupów, bez wyprowadzenia psów. Rzesze młodzieży w całym kraju solidarnie organizują się do pomocy międzypokoleniowej. Tydzień temu ogłosiliśmy decyzję o zamknięciu granic. To była bardzo słuszna decyzja. Wiele krajów idzie w nasze ślady. Staramy się wciąż redukować korki na granicy i zmniejszać uciążliwość przyjazdu do Polski. Codziennie pojawia się już teraz kilkadziesiąt tysięcy osób w kwarantannie domowej. Wdrażamy aplikację, która pomoże w dochowaniu kwarantanny – to rzecz fundamentalna.

Stosując ustawę o chorobach zakaźnych wojewodowie, na terenie swoich województw, mogą wyznaczyć rolę personelu medycznego i innych osób do zwalczania epidemii. Ogłoszenie epidemii w kraju jest decyzją trudną. Patrząc na kraje Europy Zachodniej, patrząc na ilość osób, która umiera codziennie, te trudne decyzje i odpowiedzialne zachowania wszystkich Polaków są decyzjami ratującymi życie – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Rząd wprowadza podwyższone kary i mechanizmy sprawdzenia tego, czy osoby objęte kwarantanną stosują się do niej. Kara za nieprzestrzeganie kwarantanny wzrosła z 5000 złotych na 30000 złotych.

Rozporządzenie wprowadzające w Polsce stan epidemii oznacza, że od 25 marca rusza obowiązek realizacji podstaw programowych w szkołach. Zamknięcie wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych zostaje przedłużone do Świąt Wielkanocnych. Zdecydowano się także na przedłużenie terminu wypłaty zasiłku opiekuńczego o 14 dni.

Tym rozporządzeniem wprowadzimy również obowiązek realizowania podstaw programowych już od 25 marca, żeby nauczyciele mogli bardziej systematycznie przekazywać wiedzę i móc wystawiać oceny. Prosimy rodziców o wyrozumiałość, bo nie zawsze wszystko się idealnie uda. Doprowadzimy do tego, że nasze dzieci nie tylko będą bezpieczne, ale też wyjdą z tego z dobrze wykorzystanym czasem i nowymi umiejętnościami czy wiedzą – poinformował minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Źródło: Kancelaria Premiera / Twitter, Ministerstwo Zdrowia / Facebook

20-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

polska-premier-mateusz-morawiecki-oglosil-stan-epidemii-wideo-4047-00r2kc