REKLAMA

POLITYCY PO: “Przedsiębiorcy żyją na skraju bankructwa. Panuje jeden wielki bałagan” (VIDEO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Przedstawicielki Platformy Obywatelskiej w towarzystwie koordynatorki Unii Polskich Przedsiębiorców w województwie podkarpackim zorganizowały konferencję prasową, podczas której poruszono temat aktualnej sytuacji polskich przedsiębiorców zmagających się z trudami pandemii koronawirusa. – Małe i średnie firmy w całej Polsce są na skraju bankructwa, a oficjalne statystyki rządowe pokazują spadek liczby zakażonych. Oczekujemy przywrócenia możliwości prowadzenia działalności w tych obszarach w których można skutecznie wprowadzić ograniczenia pandemiczne – stwierdziły stanowczo reprezentantki PO.

W konferencji prasowej zorganizowanej przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie wzięła udział Elżbieta Łukacijewska – europoseł PO, Joanna Frydrych – poseł PO, Teresa Kubas-Hul – polityk PO, była przewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz Edyta Sabat – koordynatorka Unii Polskich Przedsiębiorców w województwie podkarpackim.

Poseł na Sejm RP Joanna Frydrych odniosła się do aktualnej sytuacji przedsiębiorców i o tym, jak w kryzysie powinni zachowywać się rządzący.

Odpowiedzialny rząd, to taki rząd, który ma strategię i plan walki z koronawirusem. Zamykając kolejne branże, powinien to komunikować z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym, aby przedsiębiorcy, którzy i tak ponoszą ryzyko prowadzenia działalności, mogli się przygotować na restrykcje. Równocześnie rząd powinien przedstawić plan pomocy przedsiębiorcom z zamykanych branż.

Niepokojące statystyki przedstawiła z kolei europosłanka Elżbieta Łukacijewska. Nawiązała również do fatalnej w wielu przypadkach kondycji rodzinnych firm turystycznych w Bieszczadach.

Blisko 60% Polaków nie chce, aby rząd przedłużał lockdown. W zeszłym roku na Podkarpaciu blisko 580 osób ogłosiło upadłość konsumencką. 58 firm zlikwidowało działalność. Ta sytuacja jest największym zagrożeniem dla nowo powstałych podmiotów, które zostały założone na początku na 2020 roku lub w ostatnich dwóch latach. Na Podkarpaciu największe straty odnotowała branża lotnicza, motoryzacyjna, turystyczna i gastronomiczna. To cztery sektory, z których znane jest nasze województwo. W 2020 roku firmy zgłosiły potrzebę zwolnienia blisko 4 tysięcy pracowników – zaznaczyła Elżbieta Łukacijewska.

Bieszczady są puste. Tam powinno teraz tętnić życie. Powinny być rodziny z dziećmi. Nie rozumiemy dlaczego mogą być otwarte kościoły czy klepy wielkopowierzchniowe, a nie mogą być otwarte małe domki dla turystów. W wielu sytuacjach jest to jedyne źródło utrzymania dla całych rodzin – dodała europosłanka.

Teresa Kubas-Hul, polityk PO, była przewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego przytoczyła uzasadnienie jednego z pierwszych wyroków sądu administracyjnego w sprawie związanej z zamknięciem działalności gospodarczej.

Obok kryzysu pandemicznego PiS funduje na gigantyczny kryzys gospodarczy. Rząd złamał prawo nakładając rozporządzeniem zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Jest już pierwszy, nieprawomocny jeszcze wyrok, Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu. Z uzasadnienia wynika, że do sytuacji nadzwyczajnych zastosowanie mają stany nadzwyczajne. Nie wolno podejmować działań ograniczających prawa i wolności konstytucyjne powołując się na nadzwyczajne okoliczności nie wprowadzając stanu nadzwyczajnego.

W konferencji prasowej wzięła udział również koordynatorka Unii Polskich Przedsiębiorców w województwie podkarpackim Edyta Sabat.

Jesteśmy rozczarowani decyzjami polskiego rządu, który tak naprawdę nie potrafi uchronić polskich firm przed bankructwem. Decyzje rządu podejmowane są z dnia na dzień. Poprzez zamknięcie poszczególnych sektorów rząd funduje nam ryzyko utraty majątków firm, ale nie tylko, również majątków prywatnych. Proszę pamiętać o tym, że działalności gospodarcze, jak i niektóre spółki odpowiadają całym swoim majątkiem.


foto (4): Facebook / Joanna Frydrych

Postulaty wygłoszone podczas konferencji i skierowane do polskiego rządu.

Małe i średnie firmy w całej Polsce są na skraju bankructwa, a oficjalne statystyki rządowe pokazują spadek liczby zakażonych. Oczekujemy:

  • przywrócenia możliwości prowadzenia działalności w tych obszarach w których można skutecznie wprowadzić ograniczenia pandemiczne,
  • pomocy uzależnionej nie od teoretycznych kodów PKD, ale od faktycznego spadku przychodów. Złożyliśmy projekt ustawy w tej sprawie,
  • zagwarantowania pełnego pokrycia kosztów dla tych firm, które rząd zamyka,
  • zasada powinna być prosta: rząd zamyka biznes, to pokrywa koszty tak, żeby można było utrzymać miejsca pracy i firmę,
  • rząd musi zrezygnować z pobierania różnych dodatkowych opłat, np. tzw. korkowe (w poniedziałek Koalicja Obywatelska złoży w Sejmie projekt ustawy, która zwalnia z tej opłaty przedsiębiorców i przewiduje rekompensatę z funduszu covidowego),
  • tarcza finansowa musi uwzględnić jednoosobową działalność gospodarczą,
  • pomoc nie może trafiać tylko do gmin górskich, z pominięciem innych turystycznych miejscowości.

Więcej w materiale video.

video: Platforma Obywatelska Region Podkarpacki / Fb

19-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)