REKLAMA

Policyjny tor sprawności fizycznej w WSPiA [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. W tym roku nowością dla studentów bezpieczeństwa wewnętrznego oprócz nowej specjalności – Cyberbezpieczeństw – jest np. policyjny tor sprawności fizycznej.

Wyższa Szkoła Prawa i Administracji to jedyna uczelnia w regionie i jedna z kilkunastu w Polsce, która oprócz studiów I stopnia posiada również uprawnienia do prowadzenia studiów II stopnia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne. Dlatego cały czas rozwija możliwości praktycznego kształcenia na tym kierunku. W tym roku nowością dla studentów BW oprócz nowej specjalności – Cyberbezpieczeństw – jest np. policyjny tor sprawności fizycznej.

Tor sprawności fizycznej w WSPiA to specjalistyczny w pełni wyposażony tor taki sam, z jakim zmierzyć się muszą kandydaci podczas testów sprawnościowych na egzaminie wstępnym do policji. Tor służy głównie studentom kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne, korzystać z niego mogą jednak wszyscy studenci zainteresowani sprawdzeniem swojej kondycji fizycznej. Zakupiony został po to, aby dać studentom możliwość przygotowana się do pracy w policji i sprawdzenia jeszcze w czasie studiów swoich możliwości.

Tor sprawnościowy znajduje się w jednej z dwóch hal sportowych na terenie rzeszowskiego kampusu uczelni. Składa się z kilkudziesięciu odpowiednio ułożonych elementów. Są to m.in. płotki, skrzynie, materace piłki lekarskie oraz ważący 28 kilogramów manekin. Tor zajmuje całą powierzchnię hali sportowej, ponieważ przy jego ułożeniu ważne jest zachowanie wymaganych przez policyjne przepisy, odległości pomiędzy poszczególnymi przeszkodami.

Jak wygląda test?
Na przebiegnięcie całego toru i zaliczenie wszystkich ćwiczeń kandydat ma maksymalnie 1 min 41 s. Test zaczyna się od leżenia na materacu z rękami ułożonymi wzdłuż tułowia. Pierwszy jest bieg w kierunku dwóch stojaków, które trzeba okrążyć z prawej i lewej strony. Następna przeszkoda, to trzy materace, na których wykonuje się przewroty w przód i w tył. Kolejne zadanie polega na przeniesieniu ważącego 28 kg manekina na dystansie 10 metrów. Czwarty element toru to płotki lekkoatletyczne. Następne są piłki lekarskie, które trzeba rzucić na odległość, nie mniejszą niż 5 metrów i dziesięć siadów z pozycji leżącej z piłką lekarską. Przedostatnia przeszkoda to cztery skrzynie gimnastyczne o wysokości 110 cm. Ostatni element toru to “bieg wahadłowy” polegający na przebiegnięciu dystansu 5 metrów pomiędzy rozstawionymi stojakami.

Do dyspozycji studentów bezpieczeństwa wewnętrznego w WSPiA jest także nowoczesna strzelnica elektroniczna, wyposażona w repliki broni Glok 17 i Beretta z symulatorem odrzutu, imitującym użycie prawdziwej broni palnej. Dzięki temu studenci WSPiA w czasie studiów mogą odbyć trening strzelecki przygotowujący do pracy w różnych służbach mundurowych. Studenci uczelni korzystać mogą również z nowoczesnego laboratorium kryminalistycznego, na którego wyposażeniu oprócz specjalistycznych walizek kryminalistycznych znajduje się m.in. wariograf potocznie zwany wykrywaczem kłamstw.

Kandydaci na studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne w WSPiA mogą wybrać studia I i II stopnia. W Kolegium Bezpieczeństwa Wewnętrznego można wybrać jedną z 6 specjalności: służby ochrony bezpieczeństwa publicznego, kryminalistyka i kryminologia, przeciwdziałanie przestępczości zorganizowanej, zarządzanie kryzysowe, komercyjne służby porządkowe. Tegoroczną nowością jest specjalność Cyberbezpieczeństwo.

materiały prasowe

08-07-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)