REKLAMA

Policyjne patrole rowerowe na ulicach Rzeszowa (WIDEO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Piękna pogoda oraz złagodzenie ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, sprawiły, że na ulicach Rzeszowa oraz terenach rekreacyjnych, pojawiło się więcej rowerzystów. Nad bezpieczeństwem kierujących jednośladami mają czuwać między innymi policyjne patrole rowerowe. Będą też kontrolować przestrzeganie obowiązujących przepisów.

303-207476

Foto: KMP Rzeszów

Od czerwca 2018 roku policjanci rzeszowskiej komendy dysponują dwoma rowerami. Zakup jednośladów został sfinansowany ze środków przekazanych przez Urząd Miasta Rzeszowa. Służbę patrolową na jednośladach pełnią policjanci z wydziału wywiadowczo-interwencyjnego i wydziału ruchu drogowego. W miarę możliwości patrole rowerowe będą kierowane w pierwszej kolejności w rejon bulwarów nad Wisłokiem, kąpielisko na Żwirowni i w miejsca, gdzie dojazd radiowozem jest utrudniony lub niemożliwy. Policjanci patrolować będą także ścieżki rowerowe. Główne zadania policyjnych rowerzystów to reagowanie na wykroczenia popełniane przez osoby odpoczywające na bulwarach i terenach rekreacyjnych, w szczególności kierujących jednośladami, pieszych, rolkarzy.

Na patrolowanych obszarach, przede wszystkim terenach rekreacyjnych, policjanci nie stwierdzili rażących przypadków łamania prawa. Wnioski po pierwszych patrolach, to: zbyt szybka jazda rowerzystów po ścieżkach rowerowych; korzystanie ze ścieżek rowerowych przez osoby do tego nieuprawnione – rolkarzy lub osoby poruszające się na hulajnogach. Częstym przewinieniem jest także wyjeżdżanie przez rowerzystów poza obręb wyznaczonych ścieżek dla jednośladów.

303-207477

Foto: KMP Rzeszów

Jak ważna jest rozwaga i zwracanie uwagi na innych uczestników ruchu pokazują zdarzenia, do których doszło z udziałem rowerzystów. W sobotę (16 maja br.) po godzinie 10:00 38-letni rowerzysta, jadąc wzdłuż alei Sikorskiego w kierunku Tyczyna z niewyjaśnionych przyczyn zderzył się z kierującą jednośladem 57-letnią kobietą, która jechała w tym samym kierunku. Ranna rowerzystka karetką pogotowia została przewieziona do szpitala. Tego samego dnia na ulicy Rycerskiej pijany 20-latek, chcąc wyjechać rowerem na chodnik, stracił równowagę i wywrócił się. Badanie trzeźwości pokazało u niego ponad 2 promile. Ranny mężczyzna został przewieziony do szpitala.

Niestety w wielu przypadkach za zdarzeniami z udziałem rowerzystów stał alkohol. Tak było w piątek 8 maja. 16-latek kierujący jednośladem, jadąc drogą dla rowerów wzdłuż rzeszowskich bulwarów, zderzył się czołowo z innym rowerzystą. Okazało się, że 52-letni mieszkaniec Łańcuta był pijany. Badanie wykazało u niego ponad 1,2 promila. W zdarzeniu ranny został nastolatek. Podobnie zdarzenie miało miejsce dzień wcześniej, około godziny 14.30 w pobliżu skrzyżowania ulic Powstańców Warszawy i Kwiatkowskiego. Na drodze dla rowerów 62-letni mieszkaniec Rzeszowa najechał na jadącą przed nim 16-letnią rowerzystkę. Oboje przewrócili się, 62-latek został ranny. Okazało się, że mężczyzna był pijany, badanie wykazało w jego organizmie ponad 2 promile.

We wtorek (19 maja br.) ranny został 53-letni rowerzysta, mieszkaniec województwa łódzkiego. Niosący deski przechodzień uderzył nimi przejeżdżającego rowerzystę. 53-latek kierujący jednośladem wywrócił się i z obrażeniami trafił do szpitala.

W każdym zdarzeniu rowerzyści odnosili obrażenia. Pokazuje to, jak istotne jest używanie elementów ochronnych, nawet gdy nie jest to wymagane przez prawo. Policjanci apelują o używanie przez rowerzystów przede wszystkim chroniących głowę kasków. W wielu przypadkach pozwoli to uniknąć poważnych obrażeń.

Źródło: KMP Rzeszów

22-05-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)