REKLAMA

RZESZÓW: Policjanci zatrzymali sprawców kradzieży na cmentarzach (ZDJĘCIA, VIDEO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Sukcesem policjantów z rzeszowskiej komendy miejskiej zakończyły się trwające od soboty poszukiwania sprawców kradzieży na cmentarzach w Stobiernej i Jasionce. Wczoraj kryminalni zatrzymali podejrzewanych o ten czyn mężczyzn. To mieszkańcy powiatu rzeszowskiego, dwaj bracia i ich szwagier. Za ograbienie grobów grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Od soboty rzeszowscy policjanci prowadzili poszukiwania sprawców grabieży grobów na dwóch cmentarzach w gminie Trzebownisko. Pomiędzy czwartkiem a sobotą nieznani sprawcy ograbili 70 grobów na cmentarzu w Stobiernej i 7 następnych na cmentarzu w Jasionce. Sprawcy wyrywali z nagrobków krzyże, figury i ozdoby z metali kolorowych. Przestępcy poszukiwali elementów, które mogliby sprzedać w skupie złomu.

W czasie gdy na cmentarzach trwało żmudne zabezpieczanie śladów i dokumentowanie przestępczej działalności cmentarnych hien, kryminalni rozpoczęli sprawdzanie punktów skupu złomu. Kontrole objęły praktycznie cały powiat, a informacja o kradzieży została przekazana do jednostek ościennych. Wytężona praca operacyjna, zebrane informacje oraz pomoc mieszkańców pozwoliły trafić na trop przestępców. Sprawcy zaczęli sprzedawać łup w skupach złomu.

Mając punkt zaczepienia policjanci szybko ustalili podejrzewanych i odtworzyli mechanizm przestępstwa
We wtorek sprawcy, bracia w wieku 18 i 19 lat oraz ich 28-letni szwagier, zostali zatrzymani. To mieszkańcy powiatu rzeszowskiego. Już podczas wstępnych rozmów przyznali się do winy. Jak wstępnie ustalili policjanci, pomysłodawcą przestępstwa był 28-latek. W nocy z czwartku na piątek wcielili go w życie. Krzyże i ozdoby wyrywali z nagrobków przy pomocy młotka murarskiego i śrubokrętu. Bezpośrednio po grabieży w pobliżu cmentarza w Stobiernej, posegregowali łup, a niepotrzebne ich zdaniem elementy nagrobków porzucili w trawie. Zabrali tylko wyroby z metali kolorowych.

Pocięte na drobne kawałki fragmenty krzyży zaczęli sprzedawać na złom. Sprzedawali jednak tylko te elementy, które w ich przekonaniu uniemożliwiały identyfikację. W ich domach policjanci odnaleźli pocięte fragmenty skradzionych przedmiotów. Mężczyźni bez oporów przecinali odlewy z wizerunkiem twarzy Chrystusa. Wszystko po to, aby uniemożliwić ich rozpoznanie. Funkcjonariusze zabezpieczyli również narzędzia, którymi się posługiwali. W miejscu gdzie segregowali łup, odnaleźli porzucone dewocjonalia i ozdoby nagrobne.

Policjanci prowadzą dochodzenie, które pozwoli wyjaśnić wszystkie okoliczności przestępstwa. Zatrzymanym przedstawią zarzuty ograbienia grobów i miejsca spoczynku.

źródło: KMP Rzeszów

15-01-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

policjanci-zatrzymali-sprawcow-kradziezy-na-cmentarzach-zdjecia