REKLAMA

Policjanci ostrzegają seniorów przed oszustami!

Policjanci ostrzegają seniorów przed oszustami, którzy wykorzystują każdą okazję, aby wyłudzić od nich pieniądze. Wczoraj do 73-letniej seniorki przyszedł mężczyzna, który podawał się za pracownika zakładu energetycznego. Oszust pod pretekstem oddania nadpłaty za prąd, wszedł do mieszka i okradł kobietę. Poszkodowana straciła złotą biżuterię. Apelujemy do osób starszych o ostrożność i stosowania zasady ograniczonego zaufania.

uwaga moje

Do zdarzenia doszło wczoraj, przed południem, w jednym z bloków przy ul. Wyspiańskiego w Tarnobrzegu. 73-letnia kobieta wracając z zakupów zastała na klatce schodowej, młodego mężczyznę. Stał z kopertami w ręku i spoglądał na skrzynki listowe. Mężczyzna przedstawił się jako pracownik zakładu energetycznego i poinformował seniorkę, że ma dla niej pieniądze w wysokości 26 złotych za nadpłatę prądu. Kobieta wpuściła mężczyznę do środka mieszkania. Oszust wykorzystując jej nieuwagę i okradł seniorkę.

Na koniec wizyty mężczyzna poinformował 73 – latkę, że nie wypłaci jej pieniędzy i pospiesznie opuścił mieszkanie. Zaniepokojona seniorka, zwróciła uwagę na niedomkniętą szufladę, gdy zajrzała do środka okazało się, że nie ma złotej biżuterii. Kobieta podejrzewając, że mężczyzna to oszust, o całym zdarzeniu poinformowała policjantów. – informuje KMP Tarnobrzeg 

Pamiętajmy, aby o każdym niepokojącym zdarzeniu poinformować policjantów, dzwoniąc pod numer 112. Apelujemy do osób starszych o ostrożność i stosowania zasady ograniczonego zaufania.

  Policja radzi seniorom, jak nie paść ofiarą oszustów:

  • Jeśli ktoś podaje się za pracownika administracji lub urzędnika, zanim wpuścisz go do mieszkania, zadzwoń do urzędu, na który się powołuje i spytaj, czy taki człowiek wykonuje swoje obowiązki i ma cię odwiedzić.

  • Pamiętaj, że prawdziwe wizyty są poprzedzone odpowiednim komunikatem, np. ogłoszeniem na klatce schodowej, poinformowaniem przez spółdzielnię czy inną instytucję.

  • Nie wierz w nagłe, troskliwe wizyty bliżej nieokreślonych osób. Najczęściej są to oszuści, którzy chcą wejść do twego domu i zwyczajnie – cię okraść.

  • Pamiętaj, że oszuści często proszą o możliwość pozostawienia informacji dla sąsiadki. Gdy pójdziesz po kartkę i długopis, oni mają czas by wejść do Twojego mieszkania i przeszukać pomieszczenia.

  • Bardzo często oszuści – działając we dwóch – proszą o sprawdzenie np. przewodów wentylacyjnych, lub ciśnienia wody w kranie. Jeden będzie Ci towarzyszył odwracając uwagę od drugiego, który w tym czasie będzie okradał mieszkanie.

  • Bądź ostrożny kupując od akwizytorów pukających do Twoich drzwi. Zdarza się, że podczas prezentacji kocy, firanek, odkurzacza lub innych przedmiotów, zginą Twoje pieniądze i biżuteria.

  • Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości poproś o pomoc sąsiada. Towarzystwo osób trzecich zwykle płoszy złodzieja.

  • O każdym podejrzanym przypadku natychmiast informuj policjantów, dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub do jednostki policji te. 47 825 3310.


  Źródło: policja.pl

  Autor: Amelia Krupik

  11-09-2020

  Udostępnij ten artykuł znajomym:

  Udostępnij

  Napisz komentarz przez Facebook


  lub zaloguj się aby dodać komentarz


  Pokaż więcej komentarzy (0)