REKLAMA

Policja apeluje o rozwagę nad wodą

RZESZÓW / PODKARPACIE. Okres wakacyjny i sprzyjająca pogoda to czas, w którym najlepiej wypoczywa się nad wodą. Ze względu na bezpieczeństwo, brzozowscy policjanci nadzorują niestrzeżone kąpieliska. Aby wypoczynek był bezpieczny, bez niepożądanych sytuacji, należy jedynie dostosować się do kilku zasad i kierować się zdrowym rozsądkiem.

Ciepłe, długie i słoneczne dni sprawiają, że najlepszym rozwiązaniem na wypoczynek jest wyjazd nad wodę. Jednakże wszelkiego rodzaju kąpieliska niosą ze sobą mnóstwo zagrożeń, które przez chwilę nieuwagi mogą być tragiczne w skutkach.

Aby wypoczynek był komfortowyi niósł ze sobą tylko miłe wspomnienia, policja przypomina o podstawowych zasadach, które obowiązują podczas pobytu nad wodą:

1. Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy wodni.

2. Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.

3. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki – otoczmy je szczególną opieką!

4. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego. Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” – aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzajmy się stopniowo oraz nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.

5. Materace zostawmy na brzegu – nie wypływajmy na nich na środek jeziora.

6. Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.

7. Odpoczywając nad wodą pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.

8. Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.

9. Nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo a nawet śmierć – może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem. Pamiętajmy, że dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

źródło: KPP Brzozów


03-08-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)