REKLAMA

Poland Business Run po raz pierwszy w Rzeszowie

2 września po raz pierwszy w Rzeszowie wystartuje Poland Business Run – największa w kraju charytatywna sztafeta, która środki z zapisów przekazuje na pomoc osobom z niepełnosprawnością ruchową. 5-osobowe zespoły z Podkarpacia pobiegną dla potrzebującego specjalnego sportowego wózka Łukasza Brudka oraz cierpiącej na stwardnienie rozsiane Marii Bułatek. Dystans, który musi pokonać jeden zawodnik, to przyjazne 3,5 km.

Zeszłoroczny start w Poznaniu. Fot. materiały organizatorów

To już siódma edycja Poland Business Run. Gospodarzami wydarzenia są co roku Kraków, Warszawa, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Katowice i Lublin. Po raz pierwszy będzie można pobiec także w Rzeszowie. Od początku istnienia projektu, dzięki mobilizacji biegaczy z polskich firm i korporacji, udało się zmienić życie 350 beneficjentów biegu, którzy potrzebowali kosztownych protez, sprzętu medycznego i kompleksowej rehabilitacji.

Uczestnicy Rzeszów Business Run 2018 pobiegną m.in. dla Łukasza Brudka – zawodnika rzeszowskiej drużyny rugby na wózkach Flying Wings. Łukasz jest studentem. Od 22 roku życia nie widzi na jedno oko, a w 2013 r. po pechowym skoku do wody musiał usiąść na wózku inwalidzkim. Mimo to stara się, by jego niepełnosprawności nigdy go nie ograniczały, a treningi sportowe uważa za najlepszą rehabilitację. By mógł nadal realizować swoją pasję, jaką jest gra w rugby, potrzebuje profesjonalnego wózka.

– Sport sprawił, że dostałem szansę, nabrałem pewności siebie i mogę żyć jak dawniej. Gra w drużynie pozwala nie tylko kształtować charakter, poprawiać kondycję i sprawność fizyczną, ale także daje możliwość rywalizacji, wyjazdów i integracji. Chciałbym kiedyś zawalczyć o najwyższe laury w mistrzostwach Europy czy świata – mówi Łukasz Brudek, beneficjent Fundacji Poland Business Run z Rzeszowa.
Łukasz Brudek. Fot. Materiały organizatorów

Niestety wózek, którego Łukasz aktualnie używa, wymaga częstego spawania oraz napraw. Nowy sprzęt to wydatek rzędu 25-30 tys. złotych, na który – będąc studentem i utrzymując się z renty – nie może sobie pozwolić. Mimo to ciężko trenuje, żeby godnie reprezentować swój klub. Chciałby także wrócić do występów w kadrze Polski, które musiał zawiesić ze względu na studia, a także koszty związane z utrzymaniem sprzętu sportowego i wyjazdami na zgrupowania.

– Wchodząc na boisko i siadając na wózku sportowym, zapominam o wszystkim dookoła. Liczy się tylko gra. Nowy sprzęt będzie dla mnie ogromną motywacją, by mierzyć wysoko i wyznaczać sobie kolejne cele. Będę mógł jeszcze więcej trenować, nie martwiąc się tym, że wózek gdzieś pęknie i trzeba będzie go znów naprawiać – mówi rugbista z Rzeszowa.

Kolejną osobą, której pragnie pomóc Fundacja Poland Business Run, jest Maria Bułatek. Kobieta od ponad trzydziestu lat cierpi na stwardnienie rozsiane i porusza się na wózku. Aktualnie potrzebuje dofinansowania zakupu mobilnego pionizatora. Jest on niezbędny do przeciwdziałania zanikom mięśni w rehabilitacji domowej. W codziennych zmaganiach z chorobą panią Marię wspiera mąż Andrzej.

By pomóc Łukaszowi i Marii, wystarczy zebrać 5-osobową drużynę spośród kolegów z pracy lub grona przyjaciół i wziąć udział w biegu Rzeszów Business Run 2018. W stolicy Podkarpacia czekają miejsca dla 500 biegaczy. Każdy zawodnik będzie miał do pokonania przyjazny dystans 3,5 km na trasie zlokalizowanej w okolicach rzeszowskiego rynku i bulwarów wzdłuż Wisłoka.

Organizatorzy liczą na zaangażowanie mieszkańców i frekwencję na starcie.

– W każdym kolejnym mieście, w którym startowaliśmy z organizacją Poland Business Run, biegacze o wielkich sercach udowadniali nam, że potrafią zmobilizować się w szczytnym celu. Wierzymy, że w Rzeszowie będzie podobnie – komentuje Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run. – By wziąć udział w naszej sztafecie, nie trzeba być profesjonalnym biegaczem. Bardziej niż miejsce na mecie liczy się charytatywny wymiar biegu – dodaje.

Do wrześniowego startu pozostało jeszcze trochę czasu, ale zapisy już trwają. Opłata startowa za 1 drużynę wynosi 350 zł netto. Rejestracji należy dokonać online https://polandbusinessrun.pl/member/pl/register/

31-07-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)