REKLAMA

Polak, Węgier – dwa bratanki. 20 lat współpracy!

RZESZÓW / PODKARPACIE. Z okazji 20-lecia współpracy partnerskiej miasta Rzeszowa z węgierskim miastem Nyíregyháza w dniach 2-4 maja 2016 roku gościła w Rzeszowie delegacja Miasta Nyíregyháza na czele z Burmistrzem Miasta Ferencem Kovács. Delegacja wzięła udział w uroczystościach patriotycznych z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w kościele farnym i pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na rzeszowskim Rynku, a następnie uczestniczyła w programie Święta Paniagi, które w tym roku miało wiele akcentów węgierskich.

O godzinie 12.00 Prezydent Miasta Rzeszowa wraz z Burmistrzem Miasta Nyíregyhaza dokonali wspólnie uroczystego otwarcia Święta Paniagi, podkreślając znaczenie trwającej od 20 lat partnerskiej współpracy. Kolejnym punktem programu było otwarcie w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie wystawy „Monety Polskie na terenie królestwa Węgier od XVI do XVII w. ze zbiorów Muzeum Josa András w Nyíregyházie”. Autorem scenariusza wystawy był Wiceprezydent Miasta Nyíregháza Attila Ulrich, który z tej okazji również gościł w Rzeszowie wraz z delegacją Muzeum Josa András. Muzealnicy z Nyíregyhazy wspólnie z Muzeum Okręgowym, z którym ścisła współpraca prowadzona jest już od kilku lat, przeprowadzili konkurs wiedzy o Węgrzech i partnerskim mieście Nyíregyhaza, skierowany do mieszkańców Rzeszowa.

W ramach kontaktów polskich i węgierskich fotografików w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa została otwarta wystawa fotografii z Nyíregyházy, której autorami byli artyści fotograficy: Attila Balazs, Csaba CSUTKAI, Árpád KOHUT i Lajos SZARKA. Wśród licznych koncertów na przemian polskich i węgierskich wykonawców mieszkańcy Rzeszowa i przybyli na uroczystości goście mieli okazję podziwiać występy dwu zespołów z partnerskiej Nyíregyházy, łączących muzykę nowoczesną z elementami muzyki ludowej i mających na swoim koncie nagrody na licznych prestiżowych konkursach i festiwalach międzynarodowych: Folk and Dance i 4 for Dance. Podczas Święta Paniagi nie zabrakło stoisk rękodzieła artystycznego naszych partnerów oferujących wyroby ceramiczne, koszykarskie, biżuterię oraz rzeźby z drewna i wyroby ze skóry. Na stoisku turystycznym, obok stoiska Podkarpackiej Organizacji Turystycznej i Rzeszowa, przekazywano materiały promocyjne o Nyíregyházie i jej regionie i zapraszano do spędzenia miłego urlopu w uzdrowiskowej dzielnicy miasta Nyíregyháza – Sóstó. Na zakończenie uroczystości Święta Paniagi goście z partnerskiego miasta wysłuchali operetki „Księżniczka Czardasza”, która została wykonana na scenie rzeszowskiego rynku przez artystów Teatru Muzycznego z Lublina.

W kolejnym dniu wizyty, 4 maja 2016 r., delegacja z Nyíregyházy została przyjęta przez Prezydenta Miasta Rzeszowa na spotkaniu w Ratuszu, po którym zaproszono gości na wycieczkę autobusową po mieście, podczas której zaprezentowano gościom najważniejsze inwestycje zrealizowane w ostatnich latach w Rzeszowie.

Kontynuacją obchodów 20-lecia partnerstwa była wizyta w dniach 6-8 maja 2016 r. delegacji Miasta Rzeszowa w Nyiregyhazie, na czele z Zastępcą Prezydenta Miasta Rzeszowa Stanisławem Sienko oraz Radną Miasta Rzeszowa Grażyną Szeremetą. Obchody na Węgrzech rozpoczęły się od uroczystej sesji Rady Miasta Nyiregyhaza, podczas której podkreślono wagę relacji partnerskich pomiędzy naszymi miastami. Delegacja z Polski uczestniczyła także w otwarciu Wystawy Fotograficznej o Rzeszowie, przygotowanej przez Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa oraz wystawy prezentującej prace artystów malarzy z Nyiregyhazy, Rzeszowa i Preszowa, wykonane podczas międzynarodowego Pleneru Malarskiego w Nyíregyházie, w którym uczestniczyli artyści rzeszowscy: Robert Inglot i Maciej Majewski. Na głównym placu miasta prezentowali swoje wyroby artyści rzemieślnicy z Rzeszowa i województwa podkarpackiego. Zaś na głównej scenie przed Ratuszem wystąpił Zespół Rudki z Miejskiego Domu Kultury w Rzeszowie, prezentując przepiękne polskie tańce i stroje ludowe.

za: www.rzeszow.pl

13-05-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

polak-wegier-dwa-bratanki-20-lat-wspolpracy-az003