REKLAMA

Podsumowanie działań w zakresie polityki społecznej w województwie podkarpackim

Prawie 142 tysięcy rodzin objętych programem „Rodzina 500+”, ponad 240 tys. już wypłaconych świadczeń na wyprawkę szkolną w ramach programu „Dobry start”, więcej miejsc opieki nad maluchami, a także spadek liczby rodzin korzystających z pomocy społecznej – tak w skrócie wygląda realizacja polityki społecznej w województwie podkarpackim.

IMG_8302-1172x900_1
Foto: Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

9 października w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyła się konferencja podsumowująca realizację programów rządowych w zakresie polityki społecznej w regionie. W wydarzeniu wziął udział sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Michałkiewicz. Przed konferencją wiceminister spotkał się, wraz z wojewodą podkarpackim Ewą Leniart i parlamentarzystami Krystyną Wróblewską oraz Wojciechem Buczakiem, z przedstawicielami mediów lokalnych podczas briefingu prasowego.

W trakcie spotkania przedstawiono najważniejsze zagadnienia dotyczące realizacji programów Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wiceminister Michałkiewicz podkreślił, że polityka społeczna obecnego rządu skupia się przede wszystkim na polskiej rodzinie, a początek zmian w podejściu do tego zagadnienia wyznaczył program „Rodzina 500 plus”. Jak pokazują statystyki, program – podobnie jak w skali kraju – spełnia swoje założenia i wpływa na wzrost liczby urodzeń, spadek ubóstwa wśród rodzin i dzieci oraz poprawę sytuacji finansowej rodzin.

Kolejnym komponentem kompleksowej i długofalowej polityki rodzinnej jest program „Dobry start” – wnioski o wypłatę 300 złotych na wyprawkę szkolną dla dziecka można było składać online już od 1 lipca. Sekretarz stanu Krzysztof Michałkiewicz mówił również o realizacji programu „Maluch+” i wspieraniu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi do lat 3, odniósł się do rozwoju usług opiekuńczych dla seniorów – m. in. do programu „Senior +” oraz do programu „Opieka 75 +”, którego celem jest wspieranie finansowe samorządów gminnych w realizacji usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej, a także do wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart dodała podczas konferencji prasowej, że ogółem na realizację zadań związanych z szeroko rozumianą polityką społeczną w budżecie wojewody zabezpieczono na rok 2018 środki finansowe w wysokości 2 miliardów 750 milionów złotych.

Po spotkaniu z mediami odbyła się konferencja regionalna z udziałem przedstawicieli samorządów, jednostek organizacyjnych pomocy społecznej i organizacji pozarządowych. W swojej prezentacji sekretarz stanu Krzysztof Michałkiewicz przedstawił dane dotyczące podsumowania dotychczasowych efektów programów rządowych w zakresie polityki społecznej, natomiast szczegóły odnoszące się do Podkarpacia zaprezentowała wojewoda Ewa Leniart. Głos zabrali również: poseł na Sejm RP Krystyna Wróblewska, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch i prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

 

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

10-10-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.