REKLAMA

Podkarpackie Centrum Nauki. Podpisano pierwsze umowy na ekspozycje

PODKARPACIE. Podpisano umowy z wykonawcami czterech z sześciu interaktywnych wystaw Podkarpackiego Centrum Nauki. Kontrakty obejmują zaprojektowanie, a następnie wykonanie i zamontowanie w budowanym obecnie budynku PCN trzech wystaw stacjonarnych – interdyscyplinarnej wystawy głównej „Żyję”, wystawy specjalistycznej „Lotnictwo” i wystawy dla najmłodszych „Zabawki edukacyjne” oraz zaprojektowanie, wykonanie i dostarczenie wystawy mobilnej.
01_18

Foto: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Wśród wykonawców, których wyłoniono w postępowaniu prowadzonym w trybie dialogu konkurencyjnego, znalazły się: konsorcjum krakowskich firm, Fabryka Dekoracji i New Amsterdam – przygotowujących wystawę „Żyję”, konsorcjum firm z Warszawy, Logic Gate i FRB Chata – odpowiedzialnych za wystawę mobilną, gdańska spółka MAE Multimedia Art. & Education – wykonawca wystawy „Lotnictwo”, a także polsko-estońskie konsorcjum firm TMD Exhibitions i TM Development, które stworzy wystawę „Zabawki edukacyjne”.

 

Największą spośród zakontraktowanych wystaw, zawierającą dziewięćdziesiąt eksponatów będzie wystawa interdyscyplinarna „Żyję”, gdzie punktem wyjścia dla jej edukacyjnej narracji będzie człowiek, jego zmysły i fizjologia. Przy pomocy eksponatów będzie można między innymi odnaleźć „Ducha w teatrze”, sprawdzić „Jak daleko zajdziesz”, czy jak działa ludzkie „Oko”.

To tylko kilka przykładów pasjonujących eksponatów tworzących wystawę, która pozwoli na samodzielne odkrywanie, poszukiwanie i pogłębianie wiedzy, nie tylko z biologii, ale także fizyki i chemii.

06_2
Foto: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego / eksponat “Oko”

04_7

Foto: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego / eksponat “Duch w teatrze”

Wystawą budzącą wielkie emocje będzie „Lotnictwo”, gdzie spotkamy się z „Powietrzną koszykówką”, „Echami natury”, czy dokonamy „Przeglądu maszyny”. Dzięki tworzącym tę wystawę trzydziestu eksponatom, będzie można doświadczyć i poznać tak ważną i charakterystyczną specjalizację naszego regionu.

Dla najmłodszych dzieci, w specjalnie wydzielonej przestrzeni centrum nauki, zagości dedykowana im wystawa „Zabawki edukacyjne”, składająca się z osiemnastu eksponatów, między innymi „Chmurkowej fabryki” i „Ptasiego radia”.

Po terenie całego województwa podróżować będzie składająca się z piętnastu eksponatów wystawa mobilna, a wśród nich m.in. „Energia wiatru”.

02_6
Foto: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

05_3

Foto: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Kwota zakontraktowanych wystaw wynosi ponad 21 milionów złotych i obejmuje wykonanie 153 eksponatów z docelowo zaplanowanych 213.

Dostawa pierwszych części wystawy mobilnej jest planowana już pod koniec tego półrocza, a cała wystawa mobilna będzie gotowa w styczniu 2022 roku. Montaż wystaw stałych w centrum nauki ma rozpocząć się w kwietniu przyszłego roku i zakończyć w ciągu sześciu miesięcy.

Do zakontraktowania pozostały wystawa „Przyroda” oraz wystawa uzupełniająca, pomyślana jako łącznik pomiędzy wystawami tematycznymi. Otwarcie podkarpackiego centrum nauki planowane jest na czwarty kwartał 2022 roku.

03_6
Foto: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Wystawy będą wykonane w ramach projektu „Utworzenie podkarpackiego centrum nauki” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WP, numer umowy na dofinansowanie RPPK.06.04.04-18-0001/19-00, całkowita wartość projektu wynosi 91 181 798, 50 złotych.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, PCN Łukasiewicz

12-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)