REKLAMA

Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki. EWA LENIART: Wszystkie działki są we władaniu miasta (VIDEO, ZDJĘCIA)

|

Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki. EWA LENIART: Wszystkie działki są we władaniu miasta (VIDEO, ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. – Wszystkie działki, na których zaprojektowane jest Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki są we władaniu miasta – poinformowała Ewa Leniart, która zapowiedziała, że w poniedziałek, wraz z pełniącym obowiązki prezydenta miasta Rzeszowa Markiem Bajdakiem uda się do wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego, by złożyć wniosek o dofinansowanie inwestycji. Jej łączny koszt szacuje się na 120 milionów złotych.

DSC_0147

Jak deklarowaliśmy, pełniący funkcję prezydenta miasta Rzeszowa pan Marek Bajdak dopełnił starań. Wszystkie działki, na których zaprojektowane jest Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki są we władaniu miasta. Konsekwencją jest uprawnienie do tego, by złożyć wniosek o dofinansowanie tego wielkiego i oczekiwanego od wielu lat projektu – powiedziała podczas piątkowego briefingu prasowego Ewa Leniart.

Wojewoda zapowiedziała, że w poniedziałek, wraz z p.o. prezydenta miasta Rzeszowa, złoży wizytę u wicepremiera i ministra sportu Piotra Glińskiego, by przedstawić wniosek miasta Rzeszowa o dofinansowanie realizacji Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki.

To przez wiele lat było niemożliwie. W ciągu dwóch miesięcy stało się realne i idziemy do przodu. Bardzo się cieszę, że ta realizacja będzie mogła ruszyć i będziemy mieli zapewnione źródła finansowania – dodała Ewa Leniart.

 

Pełniący obowiązki prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak: Udało się!

DSC_0170 (1)

Jest mi niezmiernie miło, że udało się dokonać tego, co obiecywałem państwu podczas swojej pierwszej konferencji na samym początku marca. Cały harmonogram został wypełniony dzisiaj o 16:49, kiedy od dyrektora Biura Gospodarki Mieniem otrzymałem potwierdzenie, że ostatnia z trzech działek, na której ma powstać inwestycja, jest już we władaniu miasta – oświadczył pełniący obowiązki prezydenta miasta Rzeszowa Marek Bajdak.

Jak mówił komisarz, przejęcie przez miasto działek otwiera drogę do tego, by złożyć wniosek do Ministerstwa Sportu o dofinansowanie inwestycji.

Uprawnia nas to również do tego, aby uzyskać pozwolenie na budowę. Udało się! – podsumował Marek Bajdak.

Miasto nabyło około 20 arów działki w formie odpłatnej (za ok. 1,1 miliona złotych). Natomiast umowa zawarta z CWKS Resovią zakłada, że Resovia przekaże pozostałe niezbędne działki bez opłat.

 

Porozumienie ze stycznia 2018 roku przewidywało 25-procentowy udział w inwestycji po stronie gminy, 25-procentowy udział po stronie marszałka 25 i 50-procentowy wkład po stronie ministerstwa. Jak mówił Bajdak, łączny koszt budowy Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki oszacowano na 120 milionów złotych

Zakładamy, że te parytety nie ulegną zmianie – podkreślał p.o. prezydenta Rzeszowa.

 

Europoseł Tomasz Poręba: Traktuję ten moment jako ostatnią prostą

DSC_0186

Jestem szczęśliwy i dumny z tego, że po prostu dotrzymaliśmy słowa. Miesiąc temu, gdy spotkaliśmy się w Urzędzie Miasta powiedzieliśmy, że zrobimy wszystko, żeby te trzy działki, które wymagały formalno-prawnego dopracowania, żeby to się stało jak najszybciej. Przez miesiąc to się udało –  mówił, nie kryjąc zadowolenia, poseł do Parlamentu Europejskiego Tomasz Poręba.

Podkarpacki europoseł PiS wyraził przekonanie, że budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki to szansa na podniesienie poziomu sportowego Rzeszowa i Podkarpacia.

Ja traktuję ten moment jako ostatnią prostą. Jeśli otrzymamy dofinansowanie, to myślę, że już niedługo ruszą prace i ten obiekt przestanie straszyć mieszkańców Rzeszowa i stanie się pięknym obiektem lekkoatletycznym i piłkarskim. To może być perełka, która będzie przyciągać kibiców, sportowe emocje i będzie powodem do dumy – dodał Tomasz Poręba.

 

Aleksander Bentkowski, prezes Resovii: Jedyne takie centrum w kraju

DSC_0198

Mnie pozostaje tylko podziękować. Byliśmy w klubie zaskoczeni tempem pracy. Serdecznie dziękuję pani wojewodzie, która mobilizuje pana komisarza do intensywnej pracy. To, co nie było możliwe od lat, stało się możliwe w przeciągu dwóch miesięcy – dziękował Ewie Leniart i Markowi Bajdakowi prezes klubu CWKS Resovia Aleksander Bentkowski.

Serdecznie dziękuję panu europosłowi Porębie, który ten projekt uratował, wręcz go uruchomił, a potem doprowadził do tego, że ma on szansę powodzenia – kontynuował podziękowania prezes Resovii.

Aleksander Bentkowski wyraził nadzieję, że budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Jest to centrum jedyne w kraju i chyba nieliczne w Europie, które będzie miało krytą bieżnię o długości 350 metrów. Bardzo się cieszymy, że na potrzeby całej podkarpackiej młodzieży tak nowoczesny projekt będzie realizowany w naszym mieście – chwalił inwestycję prezes rzeszowskiego klubu.

 

 

Tekst: Kacper Ciuba

Foto: Justyna Żuczek 

 


23-04-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

podkarpackie-centrum-lekkiej-atletyki-ewa-leniart-wszystkie-dzialki-sa-we-wladaniu-miasta-video-zdjecia-4572-00r2kc