REKLAMA

Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa przy WSPiA (ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Prawie 40 szkół z 5 miast przystąpiło już do Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa uruchamianej przy WSPiA. Akademia ma na celu edukację, podnoszenie świadomości prawnej oraz w zakresie bezpieczeństwa i rozwijanie zainteresowań tą tematyką.

Akademia utworzona została we współpracy z Podkarpackim Kuratorem Oświaty pod Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa przy WSPiA to element realizowanego przez uczelnię programu „Bezpieczna przyszłość”. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszonych zostało ponad 80 szkół ponadgimnazjalnych z 8 miast województwa podkarpackiego.

Zajęcia w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa odbywać się będą w 8. miastach województwa podkarpackiego: w Dębicy, Jaśle, Krośnie, Łańcucie, Mielcu, Przemyślu, Rzeszowie i Sanoku. W każdym z tych miast utworzony zostanie Wydział Akademii. Będzie on zlokalizowany w jednej ze szkół średnich.

Podstawowym celem Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa jest edukacja prawna oraz podnoszenie świadomości prawnej i świadomości w zakresie bezpieczeństwa. Akademia ma także na celu kształtowanie praworządnych postaw w szkole i w życiu społecznym oraz rozwijanie zainteresowań prawem i problematyką bezpieczeństwa.

Jak tłumaczy prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA bezpieczeństwo młodzieży staje się jednym z najważniejszych problemów społecznych. – Do znanych dotychczas zagrożeń dochodzą nowe m.in. cyberprzestępczość i dopalacze. Naszym obowiązkiem jako uczelni jest więc podnoszenie świadomości młodych ludzi w tym zakresie – mówi prof. Jerzy Posłuszny.

Podpisaliśmy już umowy partnerskie z prawie 40 szkołami z Dębicy, Przemyśla, Łańcuta, Jasła i Krosna. Wśród nich pięć to tak zwane szkoły wydziałowe, w których organizowane będą zajęcia. Rekrutacja do akademii rozpocznie się w lutym, a już w marcu planujemy pierwsze zajęcia – tłumaczy prof. Jerzy Posłuszny.

W ramach zajęć słuchacze Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa będą mogli spotkać się z naszymi wykładowcami m.in. prof. Andrzejem Zollem i prof. Zbigniewem Ćwiąkalskim – wylicza prof. Czesław Kłak, Dyrektor Akademii. – Chcemy też zaproponować młodym ludziom dużo zajęć praktycznych w oparciu o sprzęt znajdujący się na wyposażeniu Laboratorium Kryminalistycznego WSPiA, m.in. walizy śledcze, walizy do zabezpieczania śladów daktyloskopijnych, wariograf (tzw. wykrywacz kłamstw) – tłumaczy prof. Czesław Kłak.

Dyrektor Podkarpackie Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa dodaje, że podczas spotkań w ramach Akademii uczniowie będą mogli poznać wiele aktualnych zagadnień.

Tematy zajęć związane są m.in. z przestępczością (w tym cyberprzestępczością) i jej skutkami, zasadami odpowiedzialności za przestępstwa i wykroczenia oraz problematyką szeroko rozumianego bezpieczeństwa. W ramach zajęć uczniowie będą mogli poznać skutki spożywania alkoholu, posiadania i używania narkotyków oraz innych nielegalnych substancji w świetle prawa. Tematyka zajęć obejmie także zasady bezpieczeństwa w szkole, na ulicy, w podróży, w Internecie, zagrożeń związanych z użytkowaniem nowoczesnych technologii oraz problematykę praw autorskich. Słuchacze Akademii będą również uczestniczyć w symulowanych rozprawach sądowych oraz symulacji zbierania śladów na miejscu przestępstwa – tłumaczy prof. Czesław Kłak.

Słuchacze Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa otrzymają specjalne indeksy, w których będą dokumentowane przeprowadzone w ramach Akademii zajęcia. Na zakończenie otrzymają także specjalne dyplomy, potwierdzające uczestnictwo w Akademii. Zajęcia są bezpłatne dla wszystkich zainteresowanych uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Źródło: materiały prasowe WSPiA

29-01-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

podkarpacka-mlodziezowa-akademia-prawa-i-bezpieczenstwa-przy-wspia-zdjecia-n001