REKLAMA

Podkarpacka Księga Łamigłówek – jak zdobyć bezpłatnie?

Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin ukończyło projekt, w ramach którego została zaprojektowana i wydrukowana Podkarpacka Księga Łamigłówek – publikacja, która zawiera różnego rodzaju zadania, krzyżówki i graficzne łamigłówki. Celem jest upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Można ją będzie odebrać bezpłatnie.

a

Foto: materiał nadesłany

Projekt odpowiada na rosnące w ostatnich latach zainteresowanie patriotyzmem, starając się zarazem edukować oraz pokazywać historię i kulturę jako wartościowe źródła tożsamości. Księga łamigłówek ma zarazem uwzględnić mniej znane lub nieoczywiste osoby, wydarzenia i procesy, które kształtowały Podkarpacie. Ma być wciągającym materiałem dydaktycznym, który może być wykorzystany i na lekcji, i jako pretekst do rozmowy z dziećmi lub wnukami o historii, i przez te wnuki do samodzielnej rozrywki i nauki.

Podkarpacka Księga Łamigłówek pokazuje historię w nienachalny, niezobowiązujący sposób, wzbudzając naturalną ciekawość. Zachęca ona do poznawania bogactwa polskiego i lokalnego dziedzictwa, kultury i idei, do zdobywania wiedzy i poniekąd zrozumienia istoty niepodległości i jej wagi, także w obliczu dzisiejszych wyzwań i zagrożeń. Opowiada też o wolności w szerszym kontekście, także w nawiązaniu do innych okrągłych, ważnych rocznic (250. rocznica zawiązania Konfederacji Barskiej w 2018 r., niedawna 80. rocznica powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego). Księga upamiętnia twórców polskiej wolności, tych powszechnie znanych i tych, o których pamięć jest żywa jedynie lokalnie czy regionalnie.

Celem jest upamiętnianie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a zarazem edukowanie odbiorców w zakresie powiązanej z tym wydarzeniem historii i kultury województwa podkarpackiego oraz kultywowanie tradycji niepodległościowych i wzmacniające świadomości historycznej mieszkańców Podkarpacia.

Księga została wydana w liczbie 1000 egzemplarzy, lecz pliki w wersji PDF udostępnione zostaną dodatkowo na licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez modyfikacji 4.0. Ta licencja prawna pozwala każdemu na bezpłatne kopiowanie, rozpowszechnianie, przedstawianie i wykorzystywanie łamigłówek, ale tylko w celach niekomercyjnych.

Zarówno wersja papierowa oraz wersja PDF zostaną bezpłatnie udostępnione przez podkarpackie podmioty i gminy, m.in.:
1. Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu,
2. Gmina Baranów Sandomierski,
3. Urząd Miasta Krosna,
4. Urząd Miasta Tarnobrzeg,
5. Gmina Iwonicz-Zdrój,
6. Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin,
7. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie,
8. Centrum Handlowe Plaza Rzeszów.

Źródło: materiał nadesłany

Projekt został sfinansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego

05-11-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)