REKLAMA

PODKARPACIE. Zima nie zaskoczy drogowców? GDDKiA gotowa do utrzymania dróg

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapewnia, że od połowy października jest przygotowana do okresu zimowego w województwie podkarpackim. W obwodach utrzymania stoi już sprzęt do odśnieżania, a magazyny są zapełnione solą drogową.

41217

Foto: GDDKiA

Służba drogowa GDDKiA pracuje 24 godziny na dobę, by zapewnić kierowcom jak najbezpieczniejsze warunki jazdy – informuje rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Działaniami na drogach Podkarpacia kieruje: pięć Rejonów oraz 16 Obwodów Drogowych (OD) w tym 4 Obwody Utrzymania Autostrady (OUA) oraz 2 Bazy Materiałowe (BM).

 

Do akcji zimowego utrzymania dróg krajowych przygotowanych jest 175 pojazdów, w tym:

– 110 pługosolarek,

– 25 pługów,

– 11 pługów  wirnikowych,

– 17 ładowarek,

– 12 równiarek.

Planowane zużycie soli drogowej wynosi około 26,80 tysiąca ton, 70 ton chlorku i około 4200 ton piasku. Średnio na zimowe utrzymanie dróg w regionie wydatkowane jest około 28,80 miliona złotych rocznie.

 

Kierowco przepuść pługi

Zadaniem kierowców obsługujących sprzęt do zimowego utrzymania dróg jest zapewnienie przejezdności. Sprzęty są szerokie, niektóre zajmują cały pas drogi, poruszają się wolno, z prędkością ok. 40-50 km/h. Za sobą pozostawiają jednak odśnieżoną drogę – bezpieczniejszą i gwarantującą płynniejszy ruch. Mimo, że służby drogowe posługują się żółtymi światłami sygnalizacyjnymi, a nie, jak Policja, czy służba zdrowia niebieskimi, pełnią rolę zbliżoną do tej przypisanej służbom porządkowym i ratowniczym.

Apelujemy o przepuszczanie takich pojazdów. Utrudnianie im pracy, np. poprzez nieprzepuszczanie na drodze, zajeżdżanie drogi czy spychanie do rowów, stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno pracowników służb oraz innych użytkowników dróg – czytamy w komunikacie rzeszowskiego oddziału GDDKiA.

41219

Foto: GDDKiA

 

Informacje o warunkach ruchu na drogach krajowych

W GDDKiA funkcjonują Punkty Informacji Drogowej (PID), które zbierają dane o stanie dróg i przekazują je użytkownikom dróg oraz środkom masowego przekazu. Informacje umieszczane są także na stronie internetowej GDDKiA www.gddkia.gov.pl, w zakładce „Serwis dla kierowców”. Szczegółowe informacje o warunkach drogowych panujących na drogach krajowych podawane są również pod całodobowym numerem Informacji Drogowej GDDKIA 19 111.

Źródło: GDDKiA

24-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

podkarpacie-zima-nie-zaskoczy-drogowcow-gddkia-gotowa-do-utrzymania-drog-9989-00r2kc