REKLAMA

PODKARPACIE. Wyraźny spadek zachorowań na grypę [DANE WSSE w Rzeszowie]

PODKARPACIE. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie opublikowała dane związane z zachorowaniami na grypę w województwie podkarpackim w sezonie 2020/2021. Wynika z nich, że od 1 października 2020 roku do 15 stycznia 2021 roku w województwie podkarpackim stwierdzono niemal trzykrotnie mniej zachorowań na grypę, niż w analogicznym okresie ubiegłego sezonu.

pexels-grypa

Foto: pexels.com

Zgodnie z danymi, jakie we wtorek przedstawiła Zastępca Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, lekarz Anna Kalandyk-Dusza, na Podkarpaciu w okresie od 1 października 2020 roku do 15 stycznia 2021 roku odnotowano 9 297 zachorowań na grypę. To o wiele mniej, niż w poprzednim sezonie, kiedy wykryto 26 245 zachorowań.

Przechwytywanie1_4

Foto: dane WSSE w Rzeszowie

  • Sytuacja w kraju

Podobnie sytuacja kształtuje się, biorąc pod uwagę statystyki krajowe. Od 1 października 2020 roku do 15 stycznia 2021 roku w Polsce odnotowano 751 554 zachorowań na grypę. W analogicznym okresie w poprzednim sezonie wykryto ponad jeden 1,6 miliona zachorowań.

Przechwytywanie2_18

Foto: dane WSSE w Rzeszowie

Grypa to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirus grypy, który atakuje drogi oddechowe. Jej niebezpieczeństwo polega głównie na możliwości wystąpienia licznych powikłań. Najczęstsze jej objawy to: gorączka, ból gardła, bóle mięśniowo-stawowe, ból głowy, a także kaszel i duszności.

Grypa może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Choroba jest szczególnie niebezpieczna zwłaszcza dla dzieci i osób z grup podwyższonego ryzyka np. dla osób po transplantacji narządów, z przewlekłymi chorobami na przykład serca i płuc, a także dla cukrzyków, osób starszych, kobiet w ciąży i dla pracowników ochrony zdrowia.

Zarażenie wirusem grypy następuje poprzez drogą kropelkową, gdy osoba chora mówi, kicha lub kaszle. Grypa jest przenoszona poprzez kontakt bezpośredni, ponieważ na przykład zakrycie ust ręką przy kichaniu, czy kasłaniu, powoduje przeniesienie na nią śluzu wraz z wirusem (kasłanie powinno odbywać się w zgięcie łokciowe). Dlatego warto pamiętać o częstym myciu rąk.

Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie, Ministerstwo Zdrowia

19-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

podkarpacie-wyrazny-spadek-zachorowan-na-grype-dane-wsse-w-rzeszowie-155-00r2kc