REKLAMA

PODKARPACIE. Wsparcie Urzędu Marszałkowskiego na małą retencję i drogi

RZESZÓW / PODKARPACIE. Trzy podkarpackie gminy, które otrzymały wsparcie na budowę i renowację zbiorników wodnych służących małej retencji, podpisały umowy na dofinansowanie. Rozpoczęło się także podpisywanie umów z gminami, które dostały wsparcie na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych oraz winnic.

A88A5298
Foto: Michał Mielniczuk / UMWP

W 2020 roku podkarpackie gminy i powiaty mogły po raz pierwszy skorzystać z dofinansowania z budżetu województwa podkarpackiego na budowę i renowację zbiorników wodnych służących małej retencji. Z tej możliwości skorzystały trzy gminy: Gać, Chłopice i Borowa. Łączny koszt planowanych inwestycji wynosi ponad 305 tysięcy złotych. 29 maja, przedstawiciele gmin podpisali umowy. Zarząd województwa postanowił sfinansować w całości koszty wszystkich inwestycji, zwalniając tym samym gminy z obowiązku wniesienia wkładu własnego. W imieniu zarządu województwa podpisy złożyli marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Piotr Pilch.

Staramy się wspierać finansowo gminy, które decydują się na budowę czy renowację zbiorników małej retencji, gdyż takie inwestycje są niezwykle ważne dla rozwoju naszych małych wspólnot, a tym samym całego regionu, w kontekście gospodarowania zasobami wodnymi – mówi marszałek Władysław Ortyl.

W obliczu suszy, która każdego roku staje się coraz większym problemem i wyzwaniem, musimy wspólnie podejmować skuteczne działania, które zminimalizują skutki zmian klimatu i związany z tym niedobór wody. Jest to szczególnie ważne na obszarach rolniczych – dodaje wicemarszałek Piotr Pilch.

Nasz zbiornik znajduje się w bardzo ładnym otoczeniu. Przede wszystkim konieczne jest jego odmulenie. Dzięki wsparciu z urzędu marszałkowskiego powstanie wspaniałe miejsce w naszej gminie – mówił Stanisław Mieszkowski, wójt Borowej, który w rewanżu przywiózł gminną maskotkę… bociana.

Zarząd województwa przyznał także dofinansowanie na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych i winnic. Otrzymały je 144 podkarpackie gminy i jeden powiat. Wsparcie zarządu województwa na drogowe inwestycje wynosi 11,4 milionów złotych. 29 maja, trzy gminy – Błażowa, Kamień i Miasto Przeworsk – które otrzymały wsparcie na dojazd do winnic, podpisały umowy jako pierwsze. Łączny koszt trzech inwestycji realizowanych przez te gminy wynosi około 390 tysięcy złotych i w całości jest finansowany z budżetu województwa.

Źródło: UMWP

01-06-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

podkarpacie-wsparcie-urzedu-marszalkowskiego-na-mala-retencje-i-drogi-9748-00r2kc