REKLAMA

PODKARPACIE: Wielkanocny konik polski

PODKARPACIE. Dokładnie w dzień Wielkanocy, 20 kwietnia, w rezerwatowej zagrodzie konika polskiego w Tuszymie przyszedł na świat źrebak. Jego ojcem jest ogier „Herbarz”, matką klacz „Tuja”, zaś sam nowo narodzony konik nie posiada jeszcze swego imienia. Zostanie mu ono nadane dopiero w wyniku konsultacji z dziećmi – uczniami szkół współpracujących z nadleśnictwem.

KONIK-POLSKI

– Święta Wielkanocne kojarzą się nam z zajączkami i kurczętami, a tymczasem w naszej zagrodzie pojawił się zupełnie nowy motyw symbolizujący Wielkanoc. Tym samym liczebność tabunu wzrosła do 9 koni – mówi Artur Święch, specjalista ds. ochrony przyrody w Nadleśnictwie Tuszyma.

Koniki polskie, nazywane niegdyś mierzynami, po swych przodkach zachowały niezależny charakter. Jesienią zmieniają sierść na zimową, gromadzą spore zapasy tłuszczu, cechują się dużą odpornością na niekorzystne warunki pogodowe. Są zbliżone wyglądem do wymarłych tarpanów. Ich populacja w Polsce liczy obecnie ponad 1000 osobników.
W Nadleśnictwie Tuszyma zwierzęta te żyją od 1995 roku na terenie leśnictwa Sokole. Celem ich hodowli jest utrzymanie śródleśnych łąk w stanie naturalnym i wzbogacenie różnorodności biologicznej.

KONIE

Pod koniec lutego w Nadleśnictwie Tuszyma odbyła się uroczysta promocja monet Narodowego Banku Polskiego z wizerunkiem koników polskich.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Fot. Wielkanocny konik z Tuszymy autor: Artur Święch

29-04-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

podkarpacie-wielkanocny-konik-polski