REKLAMA

PODKARPACIE. W piątek rusza policyjna akcja “Bezpieczne wakacje”

RZESZÓW / PODKARPACIE. W piątek 26 czerwca podkarpaccy policjanci rozpoczną akcję pod hasłem “Bezpieczne wakacje”. Oprócz zagrożeń, jakie mogą pojawić się podczas podróży, wypoczynku w górach, nad wodą, czy nawet w miejscu zamieszkania, musimy pamiętać, że wciąż jesteśmy w stanie epidemii, co wymaga od nas dodatkowej ostrożności i zdyscyplinowania. W czwartek przed Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie policjanci zaprezentowali działania, jakie podejmować będzie policja, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i turystom podczas letnich miesięcy.

303-208944

Foto: KWP Rzeszów

W czwartek nadkom. Marta Tabasz-Rygiel – rzecznik prasowy, kom. Paweł Grześ z Wydziału Ruchu Drogowego oraz podinsp. Alina Pieniążek z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zaprezentowali przedsięwzięcia, jakie będzie podejmować Policja, podczas wakacyjnych miesięcy.

Z uwagi na epidemię, wiele osób zrezygnuje z wyjazdów zagranicznych i będzie szukało miejsc do wypoczynku w kraju. Funkcjonariusze przewidują, że Bieszczady, Beskid Niski, popularne kąpieliska i miejscowości Podkarpacia przyciągną mieszkańców i turystów. W wakacje policja wzmacnia swoje jednostki w powiatach, które są atrakcyjne turystycznie, kierując tam dodatkowych policjantów.

W okresie wakacyjnym, do 31 sierpnia działać będzie sezonowy Posterunek Policji w Solinie. Będzie on utworzony również nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Mimo że w tym sezonie kąpielisko będzie zamknięte, jego wody i brzeg patrolować będą policjanci na wypadek, gdyby ktoś próbował omijać zakazy.

Przez najbliższe dwa miesiące wiele osób będzie podróżowało podkarpackimi drogami. Policja spodziewa się zwiększonego ruchu. Dla funkcjonariuszy to okres wzmożonej pracy. Będą kontrolować autobusy wiozące dzieci na wakacyjny wypoczynek, sprawdzą stan techniczny autokarów, ich wyposażenie, a także dokumenty, które muszą mieć kierowcy. Skontrolują również trzeźwość kierujących.

Miejsca na terenie województwa podkarpackiego, gdzie odbywają się kontrole autokarów można sprawdzić TUTAJ. W Rzeszowie nie będzie stałego punktu kontroli, dlatego chęć skontrolowania autokaru należy zgłaszać pod numerami telefonów 17 858 33 12 lub 17 858 33 11.  Policja zachęca, żeby z tych kontroli korzystać i umawiać się na nie z kilkudniowym wyprzedzeniem.

W trakcie wakacyjnych kontroli policjanci będą zwracać szczególną uwagę na:

  • trzeźwość kierujących;
  • stan techniczny pojazdów;
  • braki w wyposażeniu;
  • dobór miejsc postoju w czasie podróży;
  • dostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze;
  • właściwy załadunek sprzętu wypoczynkowego oraz bagaży.

Podobnie, jak przed rokiem, pierwszego dnia wakacji uruchomiona zostanie wirtualna mapa, stworzona w Biurze Ruchu Drogowego KGP, na której każdego dnia będą zaznaczane miejsca, w których doszło do śmiertelnego wypadku. Czerwonymi punktami oznaczone zostaną miejsca, gdzie minionej doby w wypadku zginął człowiek. Następnego dnia, te punkty zmienią kolor na czarny, a nowe miejsca znów zostaną wskazane czerwonymi punktami. Mapa zostanie uzupełniona o informacje o każdym z tych wypadków.

Niestety izolacja uniemożliwiła policji przedwakacyjne spotkania z uczniami i ich opiekunami. Zawsze te rozmowy wykorzystywano na to, aby przypomnieć zasady bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Mówiono o zagrożeniach nie tylko nad wodą, w górach, na podwórku, czy w gospodarstwie, ale sporo uwagi poświęcano też cyberzagrożeniom. O ile będzie to możliwe, podczas wakacji policjanci będą odwiedzać miejsca letniego wypoczynku dzieci i młodzieży, jesteśmy otwarci też na spotkania on-line. Funkcjonariusze z Podkarpacia, już po raz kolejny, włączą się w akcję “Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, która w tym roku została poszerzona o tematykę bezpieczeństwa w górach.

Bezpieczeństwo w stanie epidemii

Nie możemy zapominać, że wciąż obowiązują obostrzenia związane z epidemią. Zachowanie dystansu jest koniecznością. Pamiętajmy o obowiązku zasłaniania nosa i ust, gdy korzystamy z komunikacji publicznej, robimy zakupy, wchodzimy do urzędu czy kościoła.

Źródło: KWP Rzeszów

25-06-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

podkarpacie-w-piatek-rusza-policyjna-akcja-bezpieczne-wakacje-103-00r2kc