REKLAMA

PODKARPACIE. Ukraińcy udają studentów na granicy, by uniknąć kwarantanny!

PODKARPACIE. W związku z obecną sytuacją epidemiczną, aktualnie obywatele Ukrainy nie mogą przyjeżdżać do Polski. Wyjątkiem są osoby spełniające określone warunki. Z takiej możliwości – lecz niezgodnie z prawem – postanowili skorzystać młodzi „ kandydaci” do polskich szkół. Na granicy państwa w Budomierzu przedstawili fałszywe zaświadczenia o przyjęciu i nauce w Polsce. Zostali zawróceni na Ukrainę.

14-186899

Foto: BiOSG / kontrola SG na przejściu granicznym w Budomierzu

21 października na przejściu granicznym w Budomierzu w trakcie kontroli granicznej na wjazd z Ukrainy do Polski,  funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili, iż przedstawione przez młodych Ukraińców zaświadczenia o przyjęciu do polskiej szkoły policealnej są fałszywe. Szczegółowa analiza zaświadczeń została przeprowadzona z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu i  potwierdziła fałszerstwo. Siedem zaświadczeń było w całości podrobionych. Młodzi obywatele Ukrainy, upierali się jednak twierdząc, że są słuchaczami polskiej szkoły i jadą pobierać naukę.

Zgodnie z procedurą, funkcjonariusze niezwłocznie przystąpili też do kompleksowej weryfikacji wjazdu i badania autentyczności dokumentów. Między innymi nawiązano kontakt telefoniczny i mailowy z figurującą w zaświadczeniach szkołą.

14-186898

Foto: BiOSG / kontrola SG na przejściu granicznym w Budomierzu

W wyniku tych sprawdzeń ustalono, że szkoła nie prowadzi nauki dla cudzoziemców, a młodzi ludzie nie są jej słuchaczami. Wkrótce cudzoziemcy przyznali, iż zaświadczenia kupili przez Internet będąc jeszcze na Ukrainie. Każdy z nich zapłacił po 200 – 300 złotych.

Fałszywki te miały posłużyć jako podstawa do wjazdu do Polski, a następnie byłyby pomocne w uniknięciu obowiązku kwarantanny. W związku z popełnieniem czynu zabronionego ( posłużenie się fałszywymi dokumentami) siedmiu młodym  ob. Ukrainy przedstawiono zarzuty i zawrócono na Ukrainę.

14-186897

Foto: BiOSG / przejście graniczne w Budomierzu

Od początku września (tj. od rozpoczęcia roku szkolnego) na granicy państwa na Podkarpaciu zaobserwowano przypadki związane z przedstawianiem przez obywateli Ukrainy  fałszywych zaświadczeń o przyjęciu do polskich szkół lub podjęciu nauki i studiów w Polsce. Miało to umożliwić wjazd do Polski i uniknięcie kwarantanny. Do tej pory ujawniono 22 tego typu przypadki.

Źródło: BiOSG

26-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

podkarpacie-ukraincy-udaja-studentow-na-granicy-by-uniknac-kwarantanny-5770-00r2kc