REKLAMA

PODKARPACIE. Udaremniono ogromne oszustwo paliwowe! (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Dzięki współpracy funkcjonariuszy KAS z Polsko-Słowackiego Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Barwinku z Administracją Finansową Słowacji zatrzymano 3 osoby zajmujące się nielegalnym importem i dystrybucją paliw. Zatrzymani nielegalnie importowali a następnie dystrybuowali 2 miliony litrów oleju mineralnego. Wstępne szkody z tytułu podatku akcyzowego oszacowano na ponad 188 tysięcy euro.

Przechwytywanie3_1

Foto: KAS w Rzeszowie

Administracja finansowa Słowacji nad sprawą nielegalnego importu olejem mineralnym pracowała od lipca 2019 roku. Przestępczy proceder udało się przerwać dzięki współpracy strony słowackiej z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej z Polsko-Słowackiego Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Barwinku oraz prowadzonemu monitoringowi. Monitorowano poszczególne transporty przesyłek a także miejsce, w którym przepompowywano olej mineralny z polskiego zbiornika do słowackiego.

Trzy osoby podejrzane o popełnianie przestępstw podatkowych zostały zatrzymane w rejonie słowackiej Trnavy. Oszuści próbowali zatuszować nielegalną działalność za pośrednictwem różnych zagranicznych firm, które zmieniały się podczas prowadzenia przestępczej działalności. Zmienili także miejsca wyładunku paliw, głównie w innych państwach członkowskich UE. Transportom olejów mineralnych z polskich składów towarzyszyło zawsze kilka pojazdów, których zadaniem była ochrona terenu wokół ciągnika z cysterną przewożącą olej, ale także terenu wokół budynku, do którego pompowano olej mineralny – poinformowała mł. asp. Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Przechwytywanie2_5

Foto: KAS w Rzeszowie

Administracja finansowa Słowacji przeprowadziła przeszukania posesji w miejscowościach Michal na Ostrove i Dolný Štál a także przeszukania innych obiektów. Podczas tych działań zabezpieczono około 30 tysięcy litrów oleju mineralnego, gotówkę w wysokości 30 tysięcy euro, pieczątki firmowe, dokumenty, nośniki danych, komputery oraz kontener transportowy służący do przechowywania oleju.

W tej sprawie udokumentowano co najmniej 62 transporty oleju mineralnego w łącznej ilości prawie 2 miliony litrów. Wstępnie straty z tytułu podatku akcyzowego oszacowane zostały na ponad 188 tysięcy euro. Śledczy ze słowackiej administracji finansowej postawili zarzuty wszystkim zatrzymanym za popełnienie przestępstw polegających na obniżaniu podatków i składek ubezpieczeniowych, dokonanych w formie współudziału. Grozi im kara pozbawienia wolności od 4 do 10 lat.

Przechwytywanie_201

Foto: KAS w Rzeszowie

Polsko Słowackie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Barwinku jest jednym z pięciu tego typu centrów w kraju. Do jego zadań należy obsługa zapytań dotyczących m.in. pojazdów i dokumentów, przewozu towarów w ruchu drogowym czy wiarygodności prowadzonej działalności gospodarczej. W 2019 roku funkcjonariusze KAS pełniący służbę w centrum w Barwinku obsłużyli blisko 3,5 tysiąca wniosków wymieniając prawie 10 tysięcy informacji.

Źródło: KAS w Rzeszowie

14-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:





Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

podkarpacie-udaremniono-ogromne-oszustwo-paliwowe-zdjecia-3377-00r2kc