REKLAMA

PODKARPACIE. Terytorialsi rozpoczęli formowanie 36. Batalionu Lekkiej Piechoty

PODKARPACIE. 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej nie zwalnia tempa. Zgodnie z otrzymanym zadaniem w jej ramach rozpoczął formowanie 36. Batalion Lekkiej Piechoty, który swoją lokalizację będzie miał w Przemyślu.

fot_58

Foto: Paulina Lęcznar / PBOT

 

W styczniu 2017 roku rozpoczęła swój proces formowania, a już w listopadzie tego roku na Rynku w Rzeszowie stanęło 3 tys. terytorialsów gotowych do podjęcia działania.

 

Teraz Podkarpacka Brygada otrzymała zadanie utworzenia 36. Batalionu Lekkiej Piechoty w Przemyślu. To piękne urokliwe miasto nad Sanem będzie mogło liczyć na wsparcie około 700 terytorialsów. Miejsce, w którym będą stacjonować na stałe to koszary przy ul. Okrzei.

Terytorialny charakter służby, znajomość terenu oraz dobra współpraca z lokalną społecznością to siła Wojsk Obrony Terytorialnej. Wyrazem dobrej współpracy z samorządami jest wiele spotkań dowódcy brygady płk. Dariusza Słoty z prezydentem miasta Wojciechem Bakunem oraz starostą Janem Pączkiem.

Jeszcze w tym roku dowództwo brygady planuje dodatkowe powołanie żołnierzy na potrzeby przemyskiego batalionu. Po skompletowaniu batalionu 3. PBOT będzie liczyć ponad 4 tys. żołnierzy.

Pierwsze szesnastodniowe szkolenie podstawowe na potrzeby batalionu z Przemyśla rozpocznie się już we wrześniu tego roku. To dopiero początek szlifowania rzemiosła wojskowego. Cel, który przyświeca każdemu żołnierzowi w czasie trzech lat szkolenia to uzyskanie zdolności do wykonywania szerokiego spektrum zadań, które są realizowane przez pododdziały terytorialne.

 

Nie zawsze są to zadania wymagające użycia umiejętności taktyczno-wojskowych. Często wiążą się one z umiejętnościami technicznymi i ratowniczymi, które są niezbędne w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej oraz innych zagrożeń mogących wystąpić w czasie pokoju. Doskonały przykład przeciwdziałania innym zagrożeniom mamy od ponad roku, w postaci operacji pod kryptonimem „Trwała Odporność” prowadzonej przez Wojska Obrony Terytorialnej. Ma ona na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19.

Jeżeli chcesz wzmocnić bezpieczeństwo lokalnej społeczności, zapewnić sobie możliwości rozwoju i przeżyć przygodę życia, nie zastanawiaj się. Nabór do przemyskiego Batalionu Lekkiej Piechoty prowadzi WKU w Jarosławiu. W ubiegłym tygodniu Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej uruchomiło również nowy serwis internetowy dedykowany rekrutacji. Pod adresem  www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl, każdy kto myśli o wstąpieniu w szeregi terytorialsów może szybko i łatwo znaleźć bezpośredni kontakt do rekrutera ze swojego powiatu.

 

Źródło: kpt. Witold SURA / rzecznik prasowy 3. PBOT

 

16-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)