REKLAMA

PODKARPACIE. Terytorialsi pomagają usuwać skutki powodzi! (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Po piątkowej nawałnicy, która przeszła przez Podkarpacie, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, na wniosek wojewody podkarpackiego, podjął decyzję o zadysponowaniu na zalane tereny 100 żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Żołnierze pomagają w usuwaniu skutków ulew w powiecie łańcuckim, przeworskim i przemyskim.
200627_JSZ_003

Foto: 3. PBOT

W piątek (26 czerwca br.) około godziny 19:30 minister obrony narodowej, na wniosek wojewody podkarpackiego podjął decyzję o użyciu żołnierzy WOT, a około godziny 20:00 dowódca 3. Podkarpackiej Brygady OT skierował w rejon miejscowości Bircza (pow. przemyski) i Albigowa (pow. Łańcucki) po jednym module zadaniowym.

W piątek w gminie Bircza działało 30 terytorialsów z jarosławskiego batalionu WOT, którzy mieli do dyspozycji 4 samochody ciężarowe, maszty oświetleniowe oraz piły spalinowe. Terytorialsi zostali tam podzieleni na trzy zespoły. Jeden pozostał do pomocy mieszkańcom w Birczy, drugi skierowano do m. Huta Brzuska a trzeci działa na terenie Korzeńca.

Zespół zadaniowy skierowany do gminy Łańcut rozpoczął swoją pomoc w miejscowości Albigowa, następnie w Handzlówce. W Albigowej pomagało 25 ochotników z rzeszowskiego batalionu WOT. Kolejne pilne zgłoszenie żołnierze WOT otrzymali w piątek około godziny 23:15. 31. Batalion Lekkiej Piechoty musiał przemieścić się do miejscowości Głuchów w pobliżu Łańcuta. Udali się tam natychmiast, ponieważ woda miejscowej rzeki Sawa zaczęła wypierać wały.

W sobotę w godzinach porannych dowódca 3. Podkarpackiej Brygady OT uruchomił dwa moduły zadaniowe do działania. Pierwszy zespół w ilości 30 terytorialsów z jarosławskiego batalionu WOT, podjął działania w gminie Bircza. Żołnierze pomagają mieszkańcom w miejscowościach Bircza, Huta Brzuska oraz na terenie Korzeńca.

Drugi zespół zadaniowy wystawiony przez rzeszowski batalion WOT rozpoczął przedsięwzięcia pomocowe wraz z druhami z OSP w powiecie przeworskim. W gminie Jawornik Polski mieszkańcom pomaga 27 ochotników, a 16 w miejscowości Manasterz.

W sobotę na Podkarpaciu działa 73 żołnierzy z 3. Podkarpackiej Brygady OT. Do dyspozycji mają 6 samochodów ciężarowych, piły spalinowe oraz inne jednostki sprzętowe.

Źródło: 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej / materiały nadesłane


27-06-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

podkarpacie-terytorialsi-pomagaja-usuwac-skutki-powodzi-zdjecia-9068-00r2kc