REKLAMA

PODKARPACIE. System e-kolejka skróci oczekiwanie na test w kierunku COVID-19?

PODKARPACIE. Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił system e-kolejka, który ma pomóc skrócić czas oczekiwania na test w kierunku koronarowirusa. Jak działa?

coronavirus-5739918_960_720

Foto: pixabay.com

Podkarpacie posiada 30 punktów pobrań badań w kierunku koronawirusa. Wykaz wszystkich miejsc oraz godzin pracy jest udostępniony na stronie pacjent.gov.pl oraz na bezpłatnej i czynnej całą dobę infolinii NFZ 800 190 590.

Punkty pobrań mają różne godziny przyjmowania pacjentów, lecz wszystkie działają cały tydzień, również w sobotę i niedzielę. W wyborze i znalezieniu punktu podpowiada system e-kolejka.

Pamiętajmy również o bardzo istotnej kwestii, aby być punktualnym i nie przychodzić na badanie zbyt wcześnie. Tłok w punktach pobrań jest wyjątkowo niewskazany. Pamiętajmy, że są tam również osoby zdrowe – informuje Rafał Śliż, Rzecznik Prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.

 

Jak dokładnie działa system e-kolejka?

Wszystko zaczyna się od kontaktu pacjenta z lekarzem. Jeśli w trakcie wizyty pacjent otrzyma skierowanie na badanie w kierunku SARS-CoV-2, wtedy w oparciu o miejsce pobytu pacjenta, system e-kolejka otrzymuje zanonimizowaną informację, że w danej okolicy trzeba zorganizować badanie – przekazuje Rafał Śliż.

Następnie e-kolejka szuka terminów na 2 do 36 godzin do przodu. Najpierw przeszukiwane są placówki w danej gminie, a jeśli nie ma wolnych miejsc, przeszukiwane są również placówki w danym powiecie.

Gdy e-kolejka znajdzie wolny termin, wtedy odsyła zgłoszenie do systemu informatycznego Ministerstwa Zdrowia. Następnie system Ministerstwa Zdrowia przygotowuje i wysyła SMS-a do pacjenta z rekomendacją zawierającą miejsce i termin badania. Po otrzymaniu wiadomości pacjent powinien udać się na zabieg we wskazanym miejscu i czasie.

 

Jak się przygotować do badania? Minimum 2 godziny przed badaniem:

– nie spożywaj posiłków,

– nie pij,

– nie żuj gumy,

– nie płucz jamy ustnej i nosa,

– nie myj zębów,

– nie przyjmuj leków,

– nie pal papierosów.

 

Co jest jeszcze ważne:

– Bądźmy punktualni i nie przychodźmy na badanie zbyt wcześnie.

– Pacjenci mogą bezpłatnie wykonać badanie po uzyskaniu skierowania od lekarza rodzinnego, lekarza z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz poprzez formularz internetowy na stronie gov.pl/dom

– Wybór konkretnego punktu pobrań należy wyłącznie do pacjenta. Liczba wszystkich punktów na terenie naszego województwa wynosi 30, a średnio wykonują 1370 badań w ciągu dnia.

– Do badania konieczny jest dokument tożsamości ze zdjęciem – ten, którego serię i numer podaliśmy osobie wystawiającej skierowanie na badanie.

– Otrzymując skierowanie na test, lekarz często podaje nam kilkucyfrowy jego numer skierowania. Nie musimy go znać, lecz jego posiadanie przyspieszy pracę osób w punkcie pobrań.

– Bądźmy odpowiedzialni za zdrowie swoje i swoich bliskich, nie odkładajmy diagnozy i leczenia na ostatni moment.

 

Źródło: Podkarpacki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie / mat. prasowe

26-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)