PODKARPACIE. Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił system e-kolejka, który ma pomóc skrócić czas oczekiwania na test w kierunku koronarowirusa. Jak działa?
Foto: pixabay.com
Podkarpacie posiada 30 punktów pobrań badań w kierunku koronawirusa. Wykaz wszystkich miejsc oraz godzin pracy jest udostępniony na stronie pacjent.gov.pl oraz na bezpłatnej i czynnej całą dobę infolinii NFZ 800 190 590.
Punkty pobrań mają różne godziny przyjmowania pacjentów, lecz wszystkie działają cały tydzień, również w sobotę i niedzielę. W wyborze i znalezieniu punktu podpowiada system e-kolejka.
– Pamiętajmy również o bardzo istotnej kwestii, aby być punktualnym i nie przychodzić na badanie zbyt wcześnie. Tłok w punktach pobrań jest wyjątkowo niewskazany. Pamiętajmy, że są tam również osoby zdrowe – informuje Rafał Śliż, Rzecznik Prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.
Jak dokładnie działa system e-kolejka?
– Wszystko zaczyna się od kontaktu pacjenta z lekarzem. Jeśli w trakcie wizyty pacjent otrzyma skierowanie na badanie w kierunku SARS-CoV-2, wtedy w oparciu o miejsce pobytu pacjenta, system e-kolejka otrzymuje zanonimizowaną informację, że w danej okolicy trzeba zorganizować badanie – przekazuje Rafał Śliż.
Następnie e-kolejka szuka terminów na 2 do 36 godzin do przodu. Najpierw przeszukiwane są placówki w danej gminie, a jeśli nie ma wolnych miejsc, przeszukiwane są również placówki w danym powiecie.
Gdy e-kolejka znajdzie wolny termin, wtedy odsyła zgłoszenie do systemu informatycznego Ministerstwa Zdrowia. Następnie system Ministerstwa Zdrowia przygotowuje i wysyła SMS-a do pacjenta z rekomendacją zawierającą miejsce i termin badania. Po otrzymaniu wiadomości pacjent powinien udać się na zabieg we wskazanym miejscu i czasie.
Jak się przygotować do badania? Minimum 2 godziny przed badaniem:
– nie spożywaj posiłków,
– nie pij,
– nie żuj gumy,
– nie płucz jamy ustnej i nosa,
– nie myj zębów,
– nie przyjmuj leków,
– nie pal papierosów.
Co jest jeszcze ważne:
– Bądźmy punktualni i nie przychodźmy na badanie zbyt wcześnie.
– Pacjenci mogą bezpłatnie wykonać badanie po uzyskaniu skierowania od lekarza rodzinnego, lekarza z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz poprzez formularz internetowy na stronie gov.pl/dom
– Wybór konkretnego punktu pobrań należy wyłącznie do pacjenta. Liczba wszystkich punktów na terenie naszego województwa wynosi 30, a średnio wykonują 1370 badań w ciągu dnia.
– Do badania konieczny jest dokument tożsamości ze zdjęciem – ten, którego serię i numer podaliśmy osobie wystawiającej skierowanie na badanie.
– Otrzymując skierowanie na test, lekarz często podaje nam kilkucyfrowy jego numer skierowania. Nie musimy go znać, lecz jego posiadanie przyspieszy pracę osób w punkcie pobrań.
– Bądźmy odpowiedzialni za zdrowie swoje i swoich bliskich, nie odkładajmy diagnozy i leczenia na ostatni moment.
Źródło: Podkarpacki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie / mat. prasowe
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.