REKLAMA

PODKARPACIE. Straciła 4 tys. złotych. Uważajmy przy płatnościach w Internecie!

PODKARPACIE. W czasie epidemii coraz większą popularność zdobywają zakupy przez Internet. Niestety, to też miejsce, gdzie dochodzi do wielu oszustw. Przekonała się o tym mieszkanka powiatu ropczycko-sędziszowskiego, która podczas wykonywania transakcji płatniczych, padła ofiarą oszustwa internetowego. Kobieta straciła prawie 4 tysiące złotych. Policja apeluje o szczególną ostrożność i ograniczone zaufanie w Internecie.

klawiatura-1-750x375

Foto: pixabay.com

Dla wielu z nas kupno i sprzedaż towarów oraz usług za pośrednictwem Internetu stało się codziennością, a coraz częściej zdarza się, że jest to też główna forma zawierania transakcji. Zachowując odpowiednie środki bezpieczeństwa, taki sposób zakupów sprawia, że bez wychodzenia z domu, możemy cieszyć się nową rzeczą.

Jak się okazuje, zdarzają się jednak przypadki, w których zostajemy oszukani. Przestępcy cały czas modyfikują metody swoich oszustw, poprzez ciągłe dodawanie ich nowych form. Wczoraj przekonała się o tym mieszkanka powiatu ropczycko-sędziszowskiego, która chciała sprzedać tekstylia na jednym z serwisów ogłoszeniowych.

Towarem zainteresowała się osoba deklarująca chęć zakupu, która wysłała sprzedającej link, w celu przeprowadzenia transakcji poprzez przelanie środków na jej kartę. W formularzu, który tam się znajdował, należało wpisać dane karty płatniczej, a następnie autoryzować zakup otrzymanym z banku kodem.

Okazało się, że była to pułapka. Po wpisaniu numeru do fałszywego formularza, oszust uzyskał dostęp do konta bankowego pokrzywdzonej, powodując straty na prawie 4 tysięce złotych.

 

Pamiętajmy, że oszuści stosują przeróżne metody, aby wyłudzić od nas pieniądze. Zawsze zachowujmy ostrożność w przypadku tego typu wiadomości.

Aby nie paść ofiarą oszustwa:
– miejmy ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów;
– bądźmy ostrożni przy próbach nawiązania kontaktu poza danym portalem, np. przez aplikacje społecznościowe;
– zwracajmy uwagę na poprawność językową otrzymywanych wiadomości (fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie, co może wynikać z tego, że zostały np. przetłumaczone przez translator);
– zwracajmy  uwagę na adres widoczny w przeglądarce – oszuści często podrabiają adresy stron internetowych;
– jeśli nie mamy pewności, że jest to bezpieczne – nie klikajmy w nieznane linki i nie wpisujmy nigdzie danych naszej karty;
– zwracajmy uwagę na to, co autoryzujemy;
– rozliczajmy się bezpośrednio przez dany portal.

 

Źródło: KPP Ropczyce

20-02-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)