REKLAMA

PODKARPACIE. Sprawca przemocy domowej eksmitowany z mieszkania

JAROSŁAW / PODKARPACIE. 25-latek z gminy Jarosław jest pierwszym zatrzymanym w województwie podkarpackim, wobec którego policjanci skorzystali z uprawnień, jakie daje im nowa ustawa antyprzemocowa. Mundurowi wydali wobec mężczyzny, który stosował przemoc wobec rodziców, nakaz opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się przez najbliższe 14 dni. Mężczyzna dwukrotnie je naruszył, przychodząc do domu rodziców. Sąd rozpatrzył sprawę w trybie przyspieszonym i ukarał go grzywną.

303-217283
Foto: archiwum KPP Jarosław

Jarosławscy policjanci zostali wezwani na interwencję do jednego z domów na terenie gminy Jarosław. Okazało się, że 25-latek swoim zachowaniem stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia rodziców. Aby zapewnić im bezpieczeństwo, policjanci zatrzymali mężczyznę. Mundurowi poddali go badaniu na zawartość alkoholu w organizmie. Okazało się, że mężczyzna miał ponad 2 promile.

Szczegółowe rozpoznanie sytuacji rodziny wykazało zasadność wydania mężczyźnie nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania oraz zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia przez najbliższe 14 dni. Następnego dnia 25-latek został poinformowany o miejscach, w których może uzyskać tymczasowe schronienie. Mężczyzna podał policjantom adres swojego pobytu. W obecności mundurowych mógł zabrać z mieszkania jedynie przedmioty osobistego użytku i niezbędne do wykonywania pracy.

W ciągu kilku kolejnych dni 25-latek dwukrotnie naruszył zakaz zbliżania się i przyszedł do domu rodziców. Poinformowani o tym policjanci podejmowali wobec mężczyzny interwencje. W obu przypadkach młody człowiek był nietrzeźwy, badanie wykazało ponad 2 promile. Sprawca przemocy domowej został zatrzymany w policyjnym areszcie. Mundurowi wobec mężczyzny dwa razy skierowali wniosek do sądu o ukaranie go w postępowaniu przyspieszonym. Sąd uznał go za winnego popełnienia wykroczenia i ukarał grzywną.

Zgodnie z Ustawą antyprzemocową, która zaczęła obowiązywać 30 listopada, sprawca przemocy, który stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, po wydaniu nakazu przez policjantów, musi bezzwłocznie opuścić mieszkanie oraz otrzymuje zakaz zbliżania się do niego. Uprawnienia do wydania nakazu zostały przyznane Policji oraz Żandarmerii Wojskowej. Nakaz będzie obowiązywał przez 14 dni, jednak na wniosek osoby dotkniętej przemocą sąd może przedłużyć ten okres.

Źródło: KPP Jarosław

11-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

podkarpacie-sprawca-przemocy-domowej-eksmitowany-z-mieszkania-6969-00r2kc