REKLAMA

Podkarpacie razem z Saarą. Tym razem oświata

PODKARPACIE. Samorząd Województwa Podkarpackiego od 2009 r. współpracuje z zachodnioniemieckim krajem związkowym Saary. Do wspólnych inicjatyw z zakresu m.in. rozwoju gospodarczego, kultury, rolnictwa, a także wymiany doświadczeń dot. pozyskiwania funduszy unijnych, dołączyło porozumienie o współpracy na polu oświaty. 

q

Dziś, do wielu podjętych wcześniej działań między województwem podkarpackim a krajem Saary – dołącza porozumienie w zakresie oświaty. Dokument został podpisany w murach I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie przez Ministra Oświaty i Kultury Kraju Saary Ulricha Commerçon oraz Kuratora Oświaty w Rzeszowie Małgorzatę Rauch. W spotkaniu z zachodnimi partnerami uczestniczyła m.in. Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, obecny był także Hans Bollinger – orędownik współpracy między regionami oraz Konsul Generalny Niemiec w Krakowie Michael Groß.

Wicemarszałek Maria Kurowska nie kryła zadowolenia w związku z kolejnym etapem zacieśniania relacji między regionami:

Cieszę się, że nasze regiony i ich mieszkańcy chcą i umieją ze sobą współpracować. Mam nadzieję, że podpisane porozumienie pozwoli na nawiązanie nowych kontaktów, wymianę doświadczeń i wypracowanie wspólnych pomysłów. Mam nadzieję, że przed naszymi regionami rozpoczyna się kolejny obszar współpracy i życzę nam wszystkim, aby była to interesująca i owocna współpraca – mówiła wicemarszałek.
Podpisany dokument stawia na podtrzymywanie przyjaźni między szkołami obu krajów, porozumienie między narodami oraz budowę wspólnej odpowiedzialności za pokój na bazie ścisłych powiązań historycznych między Polską a Niemcami. Do pokojowego współistnienia i roli edukacji w tym zakresie nawiązał minister Ulrich Commerçon:

Choć przez kilka stuleci nie udało się utrzymać pokoju w Europie, to od kilkudziesięciu lat szczęśliwie żyjemy bez wojny. Aby zachować taki stan, konieczny jest kontakt między ludźmi, który w mojej opinii jest nawet ważniejszy niż uczenie się języków czy matematyki. Nam, wychowując młodych ludzi przypada rola przekazania wiedzy o tym, że wolność i demokracja jest najważniejszą wartością i podstawą pokojowego współżycia narodów na ziemi – mówił Minister Oświaty i Kultury Kraju Saary.

Na ręce orędowników współpracy pomiędzy Podkarpaciem a krajem Saary, gratulacje i podziękowania złożył także przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś.

W imieniu Samorządu Województwa Podkarpackiego chciałbym podziękować i pogratulować za lata pracy na rzecz dobrej współpracy pomiędzy naszymi krajami, ale przede wszystkim między ludźmi. Tak się składa, że Podkarpackie zgodnie ze swoim hasłem to przestrzeń otwarta, tę przestrzeń tworzą ludzie, którzy otwartością swoich serc, swoich dokonań, ale także otwartością swoich umysłów osiągnęli relację, której efekty są dziś odczuwalne – dziękował zaangażowanym na rzecz współpracy regionów przewodniczący Jerzy Cypryś.

Porozumienie służy także wspieraniu spotkań uczniów i dalszemu rozwojowi współpracy między nauczycielami, szkołami oraz instytucjami doskonalenia nauczycieli obydwu regionów. W realizacji zawartego porozumienia będą brać udział Landesinstitut für Pädagogik und Medien (Krajowy Instytut Pedagogiki i Mediów) oraz Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli.

Bliższe kontakty między województwem a krajem związkowym zapoczątkowało oświadczenie o współpracy międzyregionalnej, podpisane w 2009 r. w Saarbrücken. Prezentacje obu regionów o charakterze gospodarczo-inwestycyjnym były także wielokrotnie organizowane m.in. przez Izbę Przemysłowo-Handlową w Saarbrücken we współpracy z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego w Kolonii. Jednak polem najczęstszych kontaktów i najbardziej rozbudowanej kooperacji jest oświata. Współpracę z Uniwersytetem Kraju Saary podjął Uniwersytet Rzeszowski, w ślad za uczelniami podążyło po 20 szkół różnego szczebla z obu regionów. Natomiast w latach 2009 – 2011 Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli wspólnie z niemieckimi partnerami realizowało projekt „Kompetencje Kluczowe dla Zawodu”.

Kraj Związkowy Saary położony jest w południowo-zachodniej części Niemiec, liczy niespełna milion mieszkańców, ze stolicą w Saarbrücken (175 000 mieszkańców). Wspólnie z Lotaryngią, Wielkim Księstwem Luksemburga, Nadrenią Palatynatem i belgijskim Regionem Walońskim tworzy tzw. Wielki Region (Großregion) Saar-Lor-Lux. Najważniejszą obecnie branżą gospodarczą jest przemysł motoryzacyjny (fabryka Forda w Saarlouis). Kraj Saary znany jest także z rozwiniętej gałęzi hutnictwa żelaza i stali.

za: www.podkarpackie.pl

26-01-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)