REKLAMA

PODKARPACIE. Potrzebne osocze ozdrowieńców! Wzrasta zapotrzebowanie szpitali

PODKARPACIE. Wzrosło zapotrzebowanie szpitali na osocze osób, które przechorowały COVID-19. Osocze, pod pewnymi warunkami, można oddać m.in. w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

osocze

Foto: pixabay.com

Osocze ozdrowieńca zawiera przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2. Przetoczenie osocza wspomaga leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami.

 

Ozdrowieńcy to:

– osoby, które zostały uznane za zdrowe po przechorowaniu COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu lub posiadają wpis w aplikacji gabinet.gov.pl;

– osoby po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, z wytworzonymi przeciwciałami do tego wirusa, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu;

– osoby, które przeszły zakażenie bezobjawowo (posiadają przeciwciała anty-SARS-CoV-2 potwierdzone testem) i minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał.

Jeśli dawca miał kontakt z osobą objętą kwarantanną, musi odczekać 10 dni.

 

Ozdrowieniec powinien spełniać standardowe kryteria zdrowotne dla honorowego dawcy krwi, m.in. waga, wzrost, dobry stan zdrowia:

  • wiek 18-65 lat,
  • zachowane proporcje wagi do wzrostu (nie mniej niż 50 kg),
  • posiadać ważny dokument tożsamości z numerem PESEL (dowód osobisty, prawo jazdy, paszport),
  • być po lekkostrawnym posiłku,
  • nie być chorym na choroby przewlekłe,
  • po szczepieniu przeciw COVID-19 – należy odczekać 7 dni (Moderna, Pfizer/BioNTech), 4 tygodnie (Astra Zeneca.

 

Jeżeli spełniasz powyższe warunki jako ozdrowieniec, zadzwoń do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, celem umówienia wizyty (17 867 20 30 wew. 58 lub 39 od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 14:00) lub do oddziału RCKK w Krośnie, czy w Przemyślu.

12-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.