REKLAMA

PODKARPACIE. Ponad 100 mln zł na remonty po powodziach! (WIDEO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Ponad 100 mln złotych rządowej pomocy trafi na drogi wojewódzkie, które ucierpiały podczas powodzi. W trakcie krótkiej konferencji prasowej marszałkowie tłumaczyli dokładnie na jakie fragmenty dróg, w których częściach województwa trafią wspomniane pieniądze.

04_6

Foto: A. Magda / Biuro Prasowe UMWP

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych (RFIL) to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do samorządów w całej Polsce, a także forma wsparcia, która ma zapewnić zrównoważony rozwój regionom. Wsparcie jest bezzwrotne i pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Kwota, którą otrzymał Samorząd Województwa Podkarpackiego to suma 120 milionów złotych.

Większość tej kwoty – 100 mln złotych – przeznaczona jest na naprawę zniszczonych podczas ubiegłorocznej powodzi dróg. Pieniądze te zostaną przeznaczone na remonty dróg, mostów czy kładek. Ponadto przebudowana zostanie nawierzchnia uszkodzonych dróg a systemy odwodnienia zostaną naprawione. Remonty obejmą także umocnienia poboczy, brzegów, skarp i osuwisk. Dzięki temu wsparciu ogółem zrealizowanych zostanie 150 projektów.

– Likwidacja szkód powodziowych zawsze trwa. W każdym z poszkodowanych powiatów prowadzone będą prace, których koszt waha się od 5 do 29 mln wsparcia. Poprawione chodniki oraz parkingi tworzą bezpieczeństwo dla mieszkańców i turystów, co wpływa na zwiększenie jakości podróżowania na tych terenach. Program ten pokazuje, że otrzymujemy dofinansowania nie tylko ze środków Unii Europejskiej, ale mamy także wsparcie rządu w kryzysowych momentach, takich jak te powodzie na południu województwa – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Wśród najważniejszych prac jakie zostaną wykonane w 2021 roku jest zabezpieczenie osuwisk w gminach: Domaradz (10 mln zł), Solina (13 mln zł), Ustrzyk Dolnych (3 mln zł) oraz odbudowy nawierzchni w gminie Krempna (1 mln zł).

Część prac będzie kontynuowanych w 2022 roku. Będzie to m. in. odbudowa nawierzchni w powiecie jasielskim (10,5 mln), w gminach Czarna (8,4 mln zł), Komańcza (8 mln zł), a także zabezpieczenie osuwiska w gminie Jaśliska (12,8 mln zł ).

 Sto milionów to wielkie wsparcie dla naszego Województwa Podkarpackiego. To są duże środki, które zostały skierowane na drogi w tych powiatach i gminach, które zostały szczególnie dotknięte ubiegłorocznymi powodziami. Pieniądze przeznaczone dla tych ośmiu powiatów będą zainwestowane w ciągu najbliższych dwóch lat. Głównie będzie to odbudowa 75 km dróg i nawierzchni na które przeznaczona będzie około połowa uzyskanych środków oraz 2100 m osuwisk powstałych po ulewach sfinansowanych z reszty rządowego wparcia – dodał wicemarszałek Piotr Pilch.

mapa

Foto: mapa remontów szkód powodziowych w latach 2021-22 / UMWP

 

Oprócz 100 mln złotych na remont dróg, województwo podkarpackie otrzymało z RIFL 20 mln zł na inwestycje w szpitalach: 4 mln złotych na modernizację Kliniki Ortopedii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie, 16 mln złotych dla Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 – prace budowlane w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc, zakup sprzętu medycznego oraz na przebudowę pomieszczeń Kliniki Ginekologii i Położnictwa. Do 28 grudnia 2020 roku można było składać wnioski w ostatniej turze naboru. Samorząd województwa złożył trzy takie wnioski: na węzeł autostradowy w Ropczycach, wkład własny na budowę kolei aglomeracyjnej oraz utworzenie oddziału zakaźnego w szpitalu wojewódzkim w Przemyślu.

Dodatkowym wsparciem, oprócz RFIL, na południe regionu jest „Programu dla Bieszczad” realizowany od 2019 roku . To prawie 14 mln zł, który zakłada realizację kilkunastu zadań na terenie powiatu bieszczadzkiego i leskiego. 10 mln złotych pochodzi z budżetu państwa reszta kwoty to wsparcie z budżetu województwa. Większość inwestycji została już zakończona w ubiegłym roku. W ramach programu wyremontowane zostały parkingi, zatoki postojowe, powstały zjazdy i chodniki. Wyremontowana została także droga od Wołosatego do granicy państwa, a w Brzegach Górnych przebudowane zostało skrzyżowanie drogi wojewódzkiej z powiatową. W roku 2021 zostało do realizacji jedno zadanie: budowa ronda w Cisnej na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich 893 i 897.

– Sto milionów, które trafia na Podkarpacie z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych to nie tylko odbudowa infrastruktury, która jest ważna dla mieszkańców, ale także to odbudowa naszej gospodarki. Głównym beneficjentem tych funduszy są południowe obszary naszego województwa, które w głównej mierze chcą rozwijać turystykę, jako główną branżę gospodarczą, dlatego te działania, które są podejmowane na poprawę infrastruktury i na modernizację są komplementarne z programami podejmowanymi przez Samorząd Województwa na rzecz ożywienia turystycznego takimi jak: odnowa punktów widokowych, budowa ciągów pieszo rowerowych które będą realizowane w najbliższych latach. Zatem pieniądze pozyskane z programu będą służyły nie tylko odnowie infrastruktury, ale będą stanowiły dobra podstawę dla rozwoju gospodarki południowych terenów Podkarpacia – dodała wicemarszałek Ewa Draus.

Dodatkowo w Bieszczadach realizowane są inne inwestycje na drogach wojewódzkich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Odcinek DW 894 Hoczew – Polańczyk, wartość projektu: prawie 69 mln zł, z czego dofinansowanie z RPO wynosi ponad 58 mln zł oraz odcinek DW 895 Solina – Myczków (etap projektowania) – wartość projektu: to ponad 53 mln zł, z czego finansowanie z RPO wynosi ponad 45 mln zł.

Trwają przetargi także na opracowanie projektów dwóch innych zadań, które oprócz modernizacji drogi obejmują też budowę ścieżek rowerowych: DW 896 Ustrzyki Dolne – Ustrzyki Górne, DW 897 Radoszyce – Cisna – Ustrzyki Górne.

Źródło: M. Konopka, A. Magda / Biuro Prasowe UMWP
Video: M. Romankiewicz

22-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)