REKLAMA

PODKARPACIE. Policja apeluje o odśnieżanie chodników i dachów

PODKARPACIE. Opady mokrego śniegu spowodowały, że na wielu odcinkach dróg w regionie występowały utrudnienia w ruchu. Warunki się poprawiły, ale policja przypomina właścicielom nieruchomości o konieczności odśnieżania chodników i usunięciu nawisów śnieżnych z dachów budynków.

odsniezanie-pexels
Foto: pexels.com / zdjęcie poglądowe

Śnieg utrudniał w ostatnim czasie kierowcom prowadzenie samochodu. Należy jednak pamiętać, że nadal może być ślisko i kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność, aby nie przyczynić się do spowodowania kolizji, czy wypadku.

Obfite opady mokrego śniegu spowodowały, że chodniki oraz dachy zostały zasypane białym puchem, co utrudnia poruszanie się, jak również stanowi zagrożenie wystąpienia wypadku. Dlatego też, policjanci przypominają o obowiązku odśnieżenia chodnika przylegającego do nieruchomości oraz usunięcia nawisów śniegu z budynków.

Pamiętajmy, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996 roku, to właściciele nieruchomości mają obowiązek uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości lub części drogi publicznej służącej dla ruchu pieszego położonego bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Za niewypełnianie powyższego obowiązku grozi kara grzywny. Takie same obowiązki ciążą na współwłaścicielach, użytkownikach wieczystych, jednostkach organizacyjnych, a także na zarządcach i innych użytkownikach nieruchomości oraz na innych podmiotach, które nią władają.

Podczas odśnieżania chodników nie należy wyrzucać śniegu na jezdnię, tylko zsunąć śnieg na brzeg chodnika od strony drogi, gdzie nie będzie przeszkadzał ani pieszym, ani kierowcom.

Pamiętajmy również o uprzątnięciu śniegu z dachów wielkopowierzchniowych, (marketów, szkół, hal, itp.) gdyż bardzo często ciężar zalegającego śniegu powoduje naruszenie konstrukcji dachu stwarzając tym samym zagrożenie dla bezpieczeństwa życia i zdrowia osób przebywających w budynku.

Przestrogą może być zdarzenie z poniedziałkowego wieczoru w Rzeszowie przy ulicy Broniewskiego, gdzie tuż po godzinie 18:00 zawalił się dach hali magazynowej sklepu motoryzacyjnego tuż obok budynku, w którym kiedyś znajdował się sklep Tesco. Dach, a w zasadzie plandeka, która przykrywała halę, nie wytrzymała naporu ciężkiego śniegu. Tym razem, na szczęście, nikomu nic się nie stało.

Źródło: KMP Przemyśl, KP PSP w Rzeszowie

26-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.