REKLAMA

PODKARPACIE. Nauczyciel porównał uczennice do hitlerowców. Bo… wsparły Strajk Kobiet

PRZEMYŚL / PODKARPACIE. Do kontrowersyjnego incydentu doszło w czwartek 29 października podczas zdalnej lekcji w II Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu. Prowadzący zajęcia nauczyciel porównywał uczennice wspierające Strajk Kobiet do hitlerowców.

Bez nazwy-1_5 Foto: grafika poglądowa

29 października podczas zdalnej lekcji chemii w przemyskim II LO nauczyciel zwyzywał uczennice, które wsparły Strajk Kobiet, ustawiając w miejscu na zdjęcie profilowe symbol strajku, czyli błyskawicę. Następnie usunął je z lekcji.

Zwyzywał nas od hitlerowców, esesmanów, barbarzyńców i bezbożników wspierających morderców i morderstwa. Powiedział też, że wpisze nam uwagi. Usunął nas z zajęć i kontynuował je tylko dla tych uczniów, którzy nie mieli ustawionych profilowych ze strajkiem – skomentowała na Facebooku jedna z uczennic.

Sprawą w pierwszej kolejności zainteresował się przemyski radny Paweł Zastrowski, który złożył interpelację do prezydenta miasta.

Zwracam się z prośbą o szczegółowe zbadanie zaistniałej sytuacji, powiadomienie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, a następnie wyciągnięcie konsekwencji wobec pedagoga, ponieważ zachowanie, jakiego się dopuścił, jest dalece niestosowne i wymaga pilnej interwencji. (…) Opisane wydarzenie stanowi naruszenie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz § 81 Statutu II Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu – uczniowie szkoły mają prawa wynikające z Konwencji o Prawach Dziecka, Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, przepisów oświatowych i niniejszego Statutu – zaznaczył w dokumencie Paweł Zastrowski.

Niewiele później na stronie internetowej szkoły pojawiło się specjalne oświadczenie, w którym nauczyciel przeprasza za swoje zachowanie. Jego pełną treść prezentujemy poniżej (zapis oryginalny):

Oświadczenie

W związku z zaistniałą sytuacją w naszej szkole pragnę odnieść się do wydarzeń na zajęciach chemii w dniu 29 października b.r. Zwróciłem się z prośbą o zdjęcie z ekranu symbolu graficznego u kilku zalogowanych uczennic.

Motywując swoje stanowisko, użyłem porównań, które mogły zostać odebrane obraźliwie , dlatego przepraszam wszystkich uczniów. Nigdy wcześniej i tym razem, nie było moim celem obrażenie żadnego ucznia. W dalszej części lekcji wylogowałem z zajęć osoby, które posiadały wspomnianą wcześniej grafikę, jest mi przykro z tego powodu. Pracuję w tej szkole już 33 lata i zawsze zwracałem się do uczniów słowami: Robaczki moje kochane.

Z moimi uczniami wiąże się wiele wspaniałych sukcesów naukowych i wiele radosnych chwil. Przypisywane mi w mediach określenia, w wielu przypadkach nie są prawdziwe i nie wypowiedziane przeze mnie. Szkoda tylko, że tyle złych emocji dotknęło II LO, którego i ja jestem absolwentem.

Proszę o przyjęcie mojego oświadczenia i jeszcze raz przepraszam osoby, które źle zrozumiały moje intencje i poczuły się dotknięte.

Podpisano: Marian Sztaba

 

Do sprawy odniósł się też Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Rzecznik przypomina, że nie tylko art. 54 Konstytucji gwarantuje każdemu wolność wyrażania poglądów. Czyni to również Konwencja ONZ z 20 listopada 1989 r. Stanowi ona, że „dziecko będzie miało prawo do swobodnej wypowiedzi; prawo to ma zawierać swobodę poszukiwania, otrzymywania i przekazywania informacji oraz idei wszelkiego rodzaju, bez względu na granice, w formie ustnej, pisemnej bądź za pomocą druku, w formie artystycznej lub z wykorzystaniem każdego innego środka przekazu według wyboru dziecka – czytamy w komunikacie na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.

Prawo to może podlegać ograniczeniom z punktu widzenia praw innych osób bądź moralności społecznej. W każdym jednak przypadku ograniczenie musi być określone prawem i być konkretnie wykazane. Np. daleko idące wątpliwości budzi skojarzenie z symbolami nazistowskimi znaku graficznego błyskawicy, który znajduje się na praktycznie każdym słupie elektrycznym. Nie przesądzając naruszenia praw obywatelskich na obecnym etapie, RPO zwrócił się do dyrektora liceum o informacje w sprawie – napisano dalej w komunikacie RPO.

Źródło: red., Facebook, lo2przemysl.edu.pl, rpo.gov.pl

02-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:





Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

podkarpacie-nauczyciel-porownal-uczennice-do-hitlerowcow-bo-wsparly-strajk-kobiet-400-00r2kc