REKLAMA

PODKARPACIE. Minister infrastruktury wizytował budowę S19 (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk odwiedził w piątek na Podkarpacie, a dokładnie budowę drogi S19 „Sokołów Małopolski – Północ”, by wziąć udział w konferencji prasowej poświęconej budowanej ekspresówce. Jest ona częścią dużego szlaku europejskiego Via Carpatia, która ma łączyć wschodnie regiony Polski z południem Europy.

N70A1423-1200x800

– Zadeklarowaliśmy, że wybudujemy szlak Via Carpatia i to się dzieje na naszych oczach – powiedział na placu budowy drogi ekspresowej S19 w Sokołowie Małopolskim minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że droga ta będzie impulsem do rozwoju tej części Europy. Minister zaznaczył, że odwiedził w piątek wiele odcinków S19, które są w budowie, zarówno w województwie lubelskim, jak i podkarpackim.

– Można powiedzieć, że mamy powody do satysfakcji, bo ta budowa realizowana przez Budimex postępuję w dobrym tempie. Jak wiele innych budów w Polsce – dodał Adamczyk.

Minister zapowiedział, że w sobotę w Przemyślu spotyka się z ministrami transportu z państw, przez które przebiega Via Carpatia, w ramach konferencji Europa Karpat. – To na tych spotkaniach mówiliśmy o konieczności budowania tego szlaku teraz jest czas, aby się wzajemnie motywować do jego budowy – mówił Adamczyk.

Jego zdaniem wielkie nadzieje z Via Carpatia wiąże m.in. Ukraina. – Droga będzie olbrzymim silnikiem rozwoju, który napędzie gospodarki państw Europy środkowo-wschodniej – stwierdził minister.

 

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, że zawsze trzeba myśleć „do przodu” i planować na przyszłość

N70A1506-1200x800

– Dobrze jest wspomnieć co było przed laty, a przecież tę drogę skreślono, nie chciano budować – mówił marszałek Ortyl, który podziękował ministrowi Adamczykowi, za „konsekwentną politykę prowadzenia inwestycji”.

– Nasze zadanie jako samorząd województwa to budowa łączników do tej drogi, aby Via Carpatia była dobrze skomunikowana, nie była barierą dla tych, którzy po lewej lub prawej stronie tej drogi mieszkają – dodał marszałek.

 

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podkreślała, że S19, to ważny szlak komunikacyjny, określany mianem „drogi życia” Podkarpacia, ale też dla samego Rzeszowa.

06-1-1200x800

 Ważny, ponieważ sprawi, że Rzeszów uzyska połącznie, stając się ciągiem komunikacyjnym pomiędzy północą i południem Europy. Wiążemy z tym ogromne nadzieje, nie tylko ze względu na ułatwienia komunikacyjne, ale przede wszystkim ze względu na poprawę dostępności dla inwestorów. Liczymy także na to, że to atrakcyjne położenie na przecięciu szlaków komunikacyjnych sprawi, że stolica województwa i region będą się bardzo intensywnie rozwijać – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

 

Około 8-kilometrowy odcinek od węzła Kamień (z węzłem) do węzła Sokołów Małopolski Północ (z węzłem) wybuduje firma Budimex za ponad 286,4 mln zł. Umowa z wykonawcą została podpisana w grudniu 2018 roku.

02-3-1200x819

Źródło: Biuro Prasowe UMWP, Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Zdjęcia: M. Mielniczuk, Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie


27-02-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)