REKLAMA

Podkarpacie krajowym liderem we wdrażaniu odnawialnych źródeł energii

RZESZÓW / PODKARPACIE. We wtorek wicemarszałek województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek i radny miasta Rzeszowa Waldemar Kotula podsumowali wprowadzany w Polsce i regionie program Energia Plus. Według danych przedstawionych przez wicemarszałka Podkarpacie jest liderem wśród województw we wdrażaniu odnawialnych źródeł energii.

3_19

Foto: materiały nadesłane

Efekty programu Energia plus przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Polacy zbudowali przydomowe instalacje o mocy niemal 800 MW. Jest to 4 razy więcej niż zakładaliśmy, więcej niż we wszystkich poprzednich latach liczonych łącznie. To tyle ile produkuje cała elektrownia wodna w Żarnowcu. Łącznie, wraz z większymi, przemysłowymi instalacjami łączna moc nowotworzonej zielonej energii to obecnie 1200 MW – powiedział Stanisław Kruczek.

W budżecie unijnym na lata 2014-2020 75 tysięcy gospodarstw domowych w Polsce zdecydowało się na zamontowanie instalacji fotowoltaicznej. W województwie podkarpackim było ich około 18 tysięcy, a łącznie w regionie zamontowano 34,5 tysiąca mikroźródeł OZE (fotowoltaika, solary, pompy ciepła, kotły na biomasę). Zlikwidowano „kopciuchy” w około 8,5 tysiącach gospodarstw domowych. Łączny koszt dofinansowania wyniósł ponad 1,094 miliona złotych, a aktualnie zaplanowany jest co najmniej dwukrotnie wyższy.

Dla Rzeszowa i 9 gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego w grudniu 2018 roku zarząd województwa wybrał do dofinansowania projekt pozakonkursowy w poddziałaniu 3.3.3. pn. „Wymiana źródeł ciepła na terenie ROF”. Wartość dofinansowania wynosi: 39,079 miliona złotych.

Co do planów na najbliższy rok, to przede wszystkim kontynuacja założeń, czyli pozyskiwanie dotacji oraz dopracowywanie mechanizmów zwrotnych. Przede wszystkim będziemy stawiać na innowacyjne rozwiązania, nakierowując badania i rozwój na pozyskiwanie czystej energii elektrycznej. Czysta energia to nasze nowe dobro narodowe, które może przynieść wiele korzyści mieszkańcom, przedsiębiorcom i samorządom. Moda na odnawialne źródła energii stała się faktem, za kilka lat zielona energia będzie standardem w polskich domach. Pamiętajmy, że czystą energię wprowadzamy dla siebie i dla przyszłych pokoleń – podsumował wicemarszałek województwa podkarpackiego.

Źródło: materiały nadesłane

15-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

podkarpacie-krajowym-liderem-we-wdrazaniu-odnawialnych-zrodel-energii-491-00r2kc