RZESZÓW / PODKARPACIE. We wtorek wicemarszałek województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek i radny miasta Rzeszowa Waldemar Kotula podsumowali wprowadzany w Polsce i regionie program Energia Plus. Według danych przedstawionych przez wicemarszałka Podkarpacie jest liderem wśród województw we wdrażaniu odnawialnych źródeł energii.
Foto: materiały nadesłane
– Efekty programu Energia plus przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Polacy zbudowali przydomowe instalacje o mocy niemal 800 MW. Jest to 4 razy więcej niż zakładaliśmy, więcej niż we wszystkich poprzednich latach liczonych łącznie. To tyle ile produkuje cała elektrownia wodna w Żarnowcu. Łącznie, wraz z większymi, przemysłowymi instalacjami łączna moc nowotworzonej zielonej energii to obecnie 1200 MW – powiedział Stanisław Kruczek.
W budżecie unijnym na lata 2014-2020 75 tysięcy gospodarstw domowych w Polsce zdecydowało się na zamontowanie instalacji fotowoltaicznej. W województwie podkarpackim było ich około 18 tysięcy, a łącznie w regionie zamontowano 34,5 tysiąca mikroźródeł OZE (fotowoltaika, solary, pompy ciepła, kotły na biomasę). Zlikwidowano „kopciuchy” w około 8,5 tysiącach gospodarstw domowych. Łączny koszt dofinansowania wyniósł ponad 1,094 miliona złotych, a aktualnie zaplanowany jest co najmniej dwukrotnie wyższy.
Dla Rzeszowa i 9 gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego w grudniu 2018 roku zarząd województwa wybrał do dofinansowania projekt pozakonkursowy w poddziałaniu 3.3.3. pn. „Wymiana źródeł ciepła na terenie ROF”. Wartość dofinansowania wynosi: 39,079 miliona złotych.
– Co do planów na najbliższy rok, to przede wszystkim kontynuacja założeń, czyli pozyskiwanie dotacji oraz dopracowywanie mechanizmów zwrotnych. Przede wszystkim będziemy stawiać na innowacyjne rozwiązania, nakierowując badania i rozwój na pozyskiwanie czystej energii elektrycznej. Czysta energia to nasze nowe dobro narodowe, które może przynieść wiele korzyści mieszkańcom, przedsiębiorcom i samorządom. Moda na odnawialne źródła energii stała się faktem, za kilka lat zielona energia będzie standardem w polskich domach. Pamiętajmy, że czystą energię wprowadzamy dla siebie i dla przyszłych pokoleń – podsumował wicemarszałek województwa podkarpackiego.
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.