REKLAMA

Podkarpacie inwestuje w nowe drogi. “To jeden z priorytetów” (FILM)

PODKARPACIE. Ruszają prace związane z budową długo wyczekiwanej drogi lotniskowej. Nowy korytarz transportowy połączy drogę ekspresową S-19 z drogą krajową nr 9 i autostradą A4.

v

foto: www.podkarpackie.pl

Dzięki niemu będzie można szybciej i łatwiej dotrzeć do Portu Lotniczego i terenów inwestycyjnych zlokalizowanych w sąsiedztwie lotniska. Dziś, w Jasionce marszałek Władysław Ortyl podpisał umowę na realizację inwestycji.

Nowa droga będzie kosztować ponad 53 mln zł, a jej budowa będzie realizowana w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020. Wykonawcą inwestycji będzie firma SKANSKA S.A. Planowany termin zakończenia robót to czerwiec 2018 roku.

Swoje podpisy pod umową złożyli: Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Piotr Miąso – dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz Bogusław Cienki – pełnomocnik firmy SKANSKA S.A.

Na briefingu prasowym, który odbył się z tej okazji w budynku PPN-T Aeropolis, marszałek Władysław Ortyl powiedział:

– To niezmiernie ważna inwestycja z punktu widzenia gospodarczego w naszym województwie, w szczególności, że realizowana w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis, Portu Lotniczego i Centrum Wystawienniczo-Kongresowego. Ma ona duże znaczenie związane z rozwojem województwa podkarpackiego. […] Pamiętam pierwszą kadencję samorządu województwa, kiedy podejmowano decyzję o budowie tej drogi, już wtedy wiadomo było, że musi ona podlegać rozbudowie – mówił marszałek dodając, że budowa drogi poprawi jakość komunikacji.

 

Piotr Miąso, dyrektor PZDW mówił: – Budujemy drogę, która obsługuje  lotnisko, strefę naukową, przemysłową i  tworzymy warunki do dalszego rozwoju regionu, zapewniając mobilność dla tego wszystkiego co tu się produkuje i co jest tu obsługiwane.

Bogusław Cienki, pełnomocnik firmy SKANSKA S.A. mówił, że to już kolejna inwestycja tej firmy w województwie:

– To już kolejna inwestycja realizowana przez firmę SKANSKA w tym rejonie. Przypomnę, że rozbudowaliśmy płytę postojową, płytę do odladzania, terminal, a przede wszystkim byliśmy wykonawcą pierwszego etapu tej inwestycji – powiedział.

Inwestycja została podzielona na cztery etapy. Podpisana umowa dotyczy dwóch etapów – I i III. Pierwszy dotyczy budowy niespełna 2-kilometrowego (1,7 km) odcinka drogi wojewódzkiej, łączącego drogę ekspresową S19 (węzeł Jasionka) z byłą drogą krajową nr 19 (aktualnie droga wojewódzka nr 878). W ramach zadania planowana jest m.in. budowa mostu nad potokiem Świerkowiec oraz ronda wraz z rozbudową odcinków w kierunku północnym i południowym na byłej drodze wojewódzkiej nr 878.

Trzeci etap obejmie budowę drugiej jezdni drogi wojewódzkiej nr 869 na ponad 5-kilometrowym odcinku, od terenów w okolicach Aeroklubu Rzeszowskiego do drogi krajowej nr 9 w Rudnej Małej. Ponadto wzmocniona zostanie konstrukcja istniejącej jezdni. Przewidziana jest również budowa i przebudowa chodników i ścieżek rowerowych.

Droga wojewódzka nr 869 będzie posiadała przekrój uliczny, dwujezdniowy rozdzielony pasem dzielącym – każda jezdnia o szerokości 7 m z dwoma pasami ruchu po 3,5m. Inwestycja będzie obejmowała również: budowę skrzyżowań jednopoziomowych, dróg dojazdowych oraz budowę i przebudowę zjazdów.

IV etap został już zrealizowany, to węzeł na przecięciu drogi wojewódzkiej nr 869 z drogą krajową nr 9 w Rudnej Małej, który został już oddany do użytku. Natomiast II etap będzie realizowany niebawem. Jak podkreślano na briefingu w następnym roku zostanie ogłoszony przetarg na jego realizację, która będzie obejmowała budowę ronda na drodze wojewódzkiej nr 878, łączącego odcinki realizowane w etapach I i III.

za: www.podkarpackie.pl

13-12-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

podkarpacie-inwestuje-w-nowe-drogi-to-jeden-z-priorytetow-film