REKLAMA

PODKARPACIE. Startuje IV edycja Festiwalu Kultury Lasowiackiej (VIDEO, ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Samorząd Województwa Podkarpackiego rusza z kolejną, już czwartą, edycją Festiwalu Kultury Lasowiackiej! Festiwalowe wydarzenia wypełnią wszystkie weekendy lipca i zagoszczą w kilkunastu miejscowościach regionu. O tym, jak ważna jest kultura lasowiacka, i jak wspiera ją samorząd województwa była mowa podczas poniedziałkowego briefingu prasowego zapowiadającego kolejną edycję Festiwalu Lasowiackiego.

02 (1)_3

 

W konferencji prasowej promującej festiwal, który potrwa od 6 do 28 lipca, wzięli udział wszyscy radni województwa. Wydarzenie miało szczególną oprawę – towarzyszyła mu bowiem lasowiacka muzyka w wykonaniu kapeli Lesiaki oraz degustacja lasowiackichsmakołyków, które przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Wilczej Woli.

 

Jest to wydarzenie, które jest kreowane przez samorząd województwa podkarpackiegomówił rozpoczynając konferencję marszałek Władysław OrtylFestiwal rozpocznie się 6 lipca w skansenie, mszą lasowiacką w kościele św. Marka w Kolbuszowej.

 

Festiwal jest w całości finansowany z budżetu województwa. Marszałek Władysław Ortyl mówił, dlaczego samorząd włącza się tak aktywnie w to przedsięwzięcie:

 

Szanujemy dziedzictwo, szanujemy kulturę, szanujemy to, co jest naszą przeszłością. I chcielibyśmy, aby na tej bazie można było rozwijać różnego rodzaju aktywności, w tym aktywność gospodarcząpodkreślał marszałek Władysław Ortyl.

 

 

Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Jerzy Borcz podkreślał, że festiwal jest ważny nie tylko dla zachowania dziedzictwa kulturowego regionu, ale jest on też znakomitą formą promocji Podkarpacia:

 

Zapraszamy na wszystkie imprezy związane z wielkim świętem Lasowiaków, z wielkim świętem naszego województwapowiedział Jerzy Borcz, przewodniczący sejmiku województwa podkarpackiego.

 07_4

Do wzięcia udziału w festiwalowych wydarzeniach zachęcała również radna województwa,Ewa Draus:

 

Zapraszamy, abyście poznali lasowiackie obyczaje, naszą piękną muzykę, wspaniałe jadło, przez wszystkie soboty i niedziele lipca. W imieniu wszystkich Lasowiaków, koleżanek i kolegów radnych zapraszam do Kolbuszowej, 6 lipca a potem do Baranowa Sandomierskiego, Tarnobrzega, Ulanowa, Rudnika, Medyni i na finał do Stalowej Woli, na rynku w Rozwadowie. Będziemy się wszyscy świetnie bawić!zapewniła radna Ewa Draus.

 03 (1)_1

Radna Renata Butryn, podkreślała z kolei, że kultura lasowiacka to nie tylko kultura muzyki i jedzenia, ale przede wszystkim kultura duchowa, która łączy mieszkańców Podkarpacia, jako wspólnotę:

 

My czujemy się ze sobą razem, w tej kulturze, jako część naszej Małej Ojczyzny i to nas dookreśla. Wszyscy jesteśmy wtedy dumni, że pochodzimy z Podkarpacia, chwalimy się tą skoczną, bardzo rozpoznawalną muzyką, już nie tylko w naszym regionie, ale także poza granicami naszego krajumówiła Renata Butryn.

448856617_458658317127105_2216113528422221072_n

 

Radna województwa Kamila Piech podkreślała z kolei, że wcześniejsze edycje festiwalu pokazały, że budzi on ogromne zainteresowanie mieszkańców regionu oraz turystów.

 

Kultura lasowiacka jest bardzo skromna w swoim dziedzictwie kulturowym, w swoim dziedzictwie materialnym i niematerialnym, ale za to bogata w piękne lasowiackie serce, które bezwzględnie łączy całe północne Podkarpacie – powiedziała radna Kamila Piech.

 05 (1)_2

Festiwal Lasowiackirozpocznie się 6 lipca w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Zainauguruje go msza św. lasowiackaw zabytkowym kościele pw. świętego Marka. A wielki finał festiwalu odbędzie się 28 lipca w Stalowej Woli na rozwadowskim rynku.Podczas festiwalu nie zabraknie radosnej muzyki i śpiewu, pokazów tradycyjnego rzemiosła i smakowania regionalnej kuchni. Przypomniani zostaną wyjątkowi ludowi artyści, a inspiracjami lasowiacką kulturą pochwalą się także współcześni twórcy.

 04 (1)_2

Festiwal Kultury Lasowiackiej jako wydarzenie finansowane i organizowane przez Województwo Podkarpackie służy popularyzacji dziedzictwa Lasowiaków, a festiwalowe przedsięwzięcia realizowane są w północnej części regionu, objętej wpływami tej grupy etnograficznej. W przygotowanie festiwalu zaangażowane są instytucje kultury Województwa Podkarpackiego: Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, który we współpracy z operatorami przygotował program festiwalu oraz zajmuje się jego promocją i koordynacją wydarzeń festiwalowych a także Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, w którym odbędzie się inauguracja festiwalu.

 

We współpracy z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie IV Festiwal Kultury Lasowiackiej przygotowują następujący operatorzy:

Tarnobrzeski Dom Kultury w Tarnobrzegu,
Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie,
Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach,
Ośrodk Kultury w Grodzisku Dolnym,
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim,
Miejski Ośrodek Kultury w Rudniku nad Sanem,
Muzeum Ziemi Leżajskiej,
Gminne Centrum Kultury w Ulanowie,
Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej,
Ośrodek Garncarski MEDYNIA w Medyni Głogowskiej,
Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli.

Wśród wydarzeń festiwalowych znajdą się prezentacje: tradycyjnego tańca i muzyki lasowiackiej, pieśni lasowiackiej, obrzędowości, kuchni i rzemiosła Lasowiaków. Przewidziano atrakcje dla dzieci i dorosłych w formie zabaw, konkursów, stoisk z wyrobamilokalnych wytwórców. Wieczorem królować będzie zaś muzyka – koncerty kapel i zespołów, potańcówki na drewnianej podłodze. W każdej z festiwalowych miejscowości położono nacisk na różne akcenty bogatej lasowiackiej kultury.

 

Otwarcie IV Festiwalu Kultury Lasowiackiej 6 lipca w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej uświetni msza św. lasowiacka, która odprawiona zostanie o godzinie 15.00 w kościele pw. świętego Marka na terenie Skansenu w Kolbuszowej, a uroczysta inauguracja Festiwalu będzie miała miejsce na scenie o godzinie 16:30. Program w Parku Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej ma ścisły związek ze świętem Matki Boskiej Jagodnej (2 lipca), tj. z bogactwami lasu, puszczy, które stanowiły od wieków podstawę życia i gospodarowania Lasowiaków oraz świętem Jana Gwalberta (12 lipca), patrona leśników. Pokazy rzemieślników, artystów ludowych, prac związanych z bartnictwem i gospodarką leśną, łowiectwem oraz sokolnictwem, wystawa o dziedzictwie kulturowym Lasowiaków pt. „Magierka na głowie, kalyta u pasa” – to główne elementy inauguracyjnego wydarzenia w kolbuszowskim skansenie. Będzie można je oglądać już od godz. 11.00, a ich współorganizatorem są nadleśnictwa z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

 

Wyjątkowych wydarzeń nie zabraknie podczas kolejnych festiwalowych weekendów. Przeprowadzone zostaną konkursy, a na scenie zmierzą się ci, którzy najwierniej potrafią odtworzyć lasowiackie dziedzictwo. Na przegląd gawędy lasowiackiej zaprasza Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej, a na przegląd pieśni lasowiackiej – Ośrodek Kultury w Grodzisku Dolnym. Konkurs kulinarny i gotowanie z mistrzem na zamku zorganizuje z kolei Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim.

 

W Tarnobrzegu przypomniana zostanie postać Marii Kozłowej, twórczyni ludowej niezwykle ważnej dla kultury lasowiackiej. Zaplanowano tam wystawę wycinanek jej autorstwa, a także prac artystycznych Renaty Sendrowicz oraz projektów ubrań i dodatków Justyny Wesołowskiej. Odbędzie się również pokaz archiwalnych filmów: „Ludzie z martwych pól” oraz „Czary, mary i uroki”.

 

W pobliskich Gorzycach, gdzie organizatorzy chcą przybliżyć pieśni i piosenki stworzone i wykonywane przez Lasowiaków, wydana zostanie płyta, na której utrwalone zostaną efekty pracy warsztatowej członków kapeli Ludowej GOK Gorzyce. Kulminacyjnym momentem będzie koncert, podczas którego dzieci i młodzież zaprezentują przygotowane przez siebie utwory.

 

Rudnik nad Sanem, stolica polskiego wikliniarstwa, dla festiwalowych gości organizuje m.in. warsztaty wikliniarskie,pokazy tradycyjnego wyplatania koszy i prezentacje wiklinowych strojów. Dzięki wystawie fotografii Jarosława Mazura będzie można „powędrować” do Sandomierskiej Puszczy, a wieczorem zasłuchać się podczas koncertu Somethingski Trio – „Projekt Puszcza”.

 

Zabawka leżajska – symbol lasowiackiej tradycji jest głównym motywem festiwalowego programu przygotowanego przez Muzeum Ziemi Leżajskiej. Na co dzień podziwiać tu można unikatową ekspozycję etnograficzno-zabawkarską, a w czasie festiwalu będzie można wziąć udział także w warsztatach plastycznych, czy pokazie wyrobu tradycyjnych zabawek przez Jan Dudziaka. Jeśli ktoś jest natomiast ciekaw, jak budowano flisackie tratwy, niech koniecznie wybierze się do Ulanowa, gdzie czekają m.in. warsztaty szkutnictwa i rękodzieła, a także spływy galarami z flisacką pogawędą.

 

W Ośrodku Garncarskim MEDYNIA w Medyni Głogowskiej goście festiwalu również będą mogli zmierzyć się z tradycyjnym rzemiosłem w wiosce garncarskiej. Wiodącą rolę w opowieściach podczas zwiedzania ośrodka odegrają dwie postaci niepokornych twórców z Medyni: garncarza Stefana Głowiaka i muzykanta Juliana Bojdy. Podczas warsztatów, pokazów, projekcji filmów i tańców mieszkańcy i turyści poznają codzienne czynności związane z pracą w gospodarstwiei w rzemiośle, ale także elementy zabawy i tańca, spotkań sąsiedzkich, czy zwyczaje związane z przygotowaniem się do świąt religijnych.

 

IV Festiwalu Kultury Lasowiackiej będzie miał swój wielki finał na zabytkowym rozwadowskim rynku w Stalowej Woli. Ubarwią go stoiska wystawców rzemiosła i sztuki, wręczone zostaną nagrody dla zwycięzców w konkursach organizowanych w ramach festiwalu, a wszystko to wydarzy się przy akompaniamencie lasowiackich melodii.

 

Pierwsza edycja Festiwalu Kultury Lasowiackiej odbyła się w 2021 r., a w kolejnych latach jest on kontynuowany z udziałem lokalnych podmiotów, które na co dzień podejmują szereg działań i inicjują przedsięwzięcia służące ocaleniu kultury Lasowiaków.

 

Głównym celem zadania jest wsparcie ochrony dziedzictwa kulturowego Lasowiaków, wzmocnienie poczucia tożsamości i identyfikacji oraz wykorzystanie kultury lasowiackiej do rozwoju kulturalnego, turystycznego oraz gospodarczego, które sprzyjają budowaniu marki Województwa Podkarpackiego.

źródło: materiały nadesłane

zdjęcia: Anna Magda UMWP / materiały własne

25-06-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)