REKLAMA

PODKARPACIE. Bezpłatny program badań diagnostycznych Profilaktyka 40+

PODKARPACIE. Na terenie województwa podkarpackiego realizowany jest program Profilaktyka 40+, umożliwiający wykonanie bezpłatnych badań diagnostycznych, z którego mogą skorzystać kobiety i mężczyźni powyżej 40 roku życia. Centrum Medyczne MEDYK aktywnie pomaga mieszkańcom Rzeszowa i okolic w zalogowaniu się do Internetowego Konta Pacjenta i uzyskaniu e-skierowania oraz przypomina, jak ważną rolę pełni profilaktyka.

DSC_0121

Foto: Justyna Żuczek / archiwum Rzeszów24.pl

 

W ramach programu realizowane są badania podzielone na indywidualne pakiety diagnostyczne dla kobiet i mężczyzn, jak również te wykonywane dla obu płci.

 

Badania obejmują m.in. morfologię krwi, ocenę miarowości rytmu serca, pomiar ciśnienia tętniczego, a także poziomu glukozy czy stężenia cholesterolu. Osoby biorące udział w programie otrzymują także możliwość zbadania stężenia kreatyniny oraz poznania swojego profilu lipidowego. Taki zestaw badań pomocny jest w wykrywaniu m.in. problemów kardiologicznych i tych związanych z układem krwionośnym,  w tym nadciśnienia tętniczego czy zaburzeń powodujących miażdżycę. Umożliwia także wczesne wykrycie cukrzycy.

Sondaż przeprowadzony w listopadzie 2019 roku przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia pokazuje, że co czwarty Polak nie wie, czy w jego wieku są zalecane jakieś badania profilaktyczne. Z kolei 9% badanych przyznało, że nie planuje ich wykonywać. Wśród tej grupy dominują 40-latkowie.

 

Profilaktyka 40+ to program, który może pomóc Polakom wypracować nawyk regularnego kontrolowania stanu swojego zdrowia. Zachęcając pacjentów do udziału w programie i wykonania badań diagnostycznych, Centrum Medyczne zadbało o łatwą dostępność placówek. Badania zrealizować można aż w 30 przychodniach Medyka na terenie całego Podkarpacia, a w tym w 12 na terenie samego Rzeszowa – podkreśla Stanisław Mazur, Prezes Centrum Medycznego MEDYK.

Dodatkowo Centrum realizuje także proces zdobycia skierowania na badania. Konsultanci placówki pomagają zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta, z poziomu którego jest wypełniana ankieta diagnostyczna.

Następnie, gdy system wygeneruje e-skierowanie, pacjenci muszą już tylko dokonać rejestracji na badania poprzez bezpłatną infolinię, wiadomość SMS, stronę internetową czy też osobiście w przychodni.

W ramach zwiększania dostępu do badań, istnieje także możliwość tworzenia mobilnych punktów pobrań zlokalizowanych na terenie województwa podkarpackiego we współpracy z gminami, instytucjami publicznymi, czy firmami.

Centrum Medyczne MEDYK stawia sobie za cel także edukację społeczną. Wszystkie osoby, a szczególnie seniorzy mogą skorzystać z bezpłatnych szkoleń w zakresie korzystania z nowoczesnych metod komunikacji między pacjentem, a służbą zdrowia – mówi Gabriela Stefanowicz z Biura Prasowego CM MEDYK.

W ubiegłym miesiącu Centrum Medyczne MEDYK, przy wsparciu Prezydenta Miasta Rzeszowa, zainaugurowało akcję #dajemyserce, zakładającą m.in. zwiększenie liczby defibrylatorów na terenie Rzeszowa, organizację szkoleń z zakresu pierwszej pomocy oraz promocję działań związanych z profilaktyką zdrowotną mieszkańców regionu.

Równolegle placówka realizuje również inne programy profilaktyczne, w tym: „Wybierz życie”, „Mammografia”, Życie po zawale, Medyk Onkologia, STOP cukrzycy, „Walcz jak facet” oraz „Różowa wstążka”.

 

Źródło: materiały prasowe

 

24-08-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)