REKLAMA

PODKARPACIE. Choroby z najwyższą śmiertelnością. Nie koronawirus, nie grypa

RZESZÓW / PODKARPACIE. Najczęściej występującą chorobą zakaźną w województwie podkarpackim jest grypa. W ostatnich latach liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na tę chorobę utrzymuje się na wysokim poziomie. W ostatnim okresie najgroźniejszą chorobą zakaźną, ze względu na duży procent śmiertelności jest COVID-19. Jednak najwięcej zgonów w regionie jest spowodowanych chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak choroby układu krążenia, czy nowotwory.

epidemic-4888794_960_720

Foto: pixabay.com

Do 24 maja br. (dane z godziny 10:00) w województwie podkarpackim na COVID-19 (koronawirus) zachorowało 377 osób. Odnotowano 35 zgów, których przyczyną był koronawirus. W Rzeszowie od początku pandemii koronawirusa stwierdzono 28 przypadków zachorowań na COVID-19. Nie odnotowano żadnego zgonu. Rzeszów należy więc do nielicznych miast wojewódzkich, w których od kilku tygodni nie odnotowano żadnych przypadków zachorowań na COVID-19. Od 22 kwietnia br. liczba przypadków zachorowań cały czas wynosi 28, wszystkie te osoby uznano już za ozdrowieńców.

Jak wygląda liczba zachorowań na grypę? Od 1 stycznia do 15 marca na Podkarpaciu odnotowano 44,1 tys. zachorowań na grypę. Rocznie w województwie podkarpackim notuje się kilkadziesiąt tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W 2019 roku takich zachorowań było 79,1 tys., a rok wcześniej, tj. w 2018 roku 80,0 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań. Dla przykladu w 2015 roku zachorowań na grypę było 56,9 tys.

W 2019 roku odnotowano także 1,2 tys. zachorowań na choroby z grupy Salmonelloza oraz 592 przypadki zachorowań na szkarlatynę.

W 2019 roku na Podkarpaciu stwierdzono 20 tys. zgonów. Najwięcej zgonów, ponad 40 proc. wszystkich, spowodowanych jest chorobami układu krążenia. Z powodu nowotworów notuje się około 25 proc. zgonów. Choroby zakaźne i pasożytnicze są przyczyną około jednej trzeciej procenta wszystkich zgonów (kilkadziesiąt osób). Podobna struktura zgonów występowala w Rzeszowie.

Źródło: red., Urząd Statystyczny w Rzeszowie

24-05-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

podkarpacie-choroby-z-najwyzsza-smiertelnoscia-nie-koronawirus-nie-grypa-4695-00r2kc