REKLAMA

PODKARPACIE. 99 stulatków pobiera świadczenia honorowe ZUS

RZESZÓW, REGION / PODKARPACIE. 99 osób na Podkarpaciu pobiera z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat. Najstarszym świadczeniobiorcą rzeszowskiego oddziału ZUS-u jest 106-latka z Rzeszowa.

IMG_3253

Foto: ZUS w Rzeszowie / mat. prasowe

Seniorzy, którzy ukończyli sto lat i otrzymują z ZUS emeryturę lub rentę, otrzymują z urzędu świadczenie honorowe. Nie muszą składać dodatkowych wniosków. Jest ono wypłacane dożywotnio
i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca w województwie podkarpackim 99 świadczeń honorowych:

Oddział ZUS w Rzeszowie
– 64 świadczenia, najstarszym świadczeniobiorcą jest kobieta w wieku 106 lat z Rzeszowa,

(na dzień 14.05.2019 r. – wypłacano świadczenie 55 osobom)

Oddział ZUS w Jaśle
– 35 świadczeń, najstarszy świadczeniobiorca: mężczyzna urodzony w 1911 roku (pow. krośnieński)

(na dzień 14.05.2019 r. – wypłacano świadczenie 28 osobom).

Świadczenie dostają także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i nie pobierają ani emerytury, ani renty. W przypadku osób niepobierających świadczenia emerytalno-rentowego, świadczenie honorowe przyznawane jest wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika złożony w najbliższej placówce ZUS, z dołączonym do niego dokumentem, potwierdzającym datę urodzenia – informuje Wojciech Dyląg, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Świadczenie honorowe przysługuje osobom, które ukończyły 100 lat i jest wypłacane co miesiąc. Kwota bazowa dla nowych świadczeniobiorców jest ustalana corocznie i obowiązuje od dnia 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Świadczenie co roku jest wyższe i dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach. Dla osób, które ukończyły wiek 100 lat po 29 lutym 2020 roku przyznawane świadczenie wynosi 4294,67 zł brutto.

Źródło: materiały nadesłane

04-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)