REKLAMA

PODKARPACIE. 789 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

|

PODKARPACIE. 789 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

RZESZÓW / PODKARPACIE. Ponad 789 milionów złotych dla województwa podkarpackiego przeznaczono w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Ponad 452 milionów złotych to środki w ramach części wnioskowej. Do samorządów w całej Polsce trafi w sumie 12 miliardów złotych. O szczegółach mówiła podczas wtorkowej konferencji wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

IMG_8491-1200x800

Foto: PUW w Rzeszowie

Likwidacja szkód powodziowych na drogach wojewódzkich – 100 milionów złotych, budowa hospicjum w Stalowej Woli wraz z poradnią medycyny paliatywnej – 15 milionów złotych, rozbudowa, przebudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Lubaczowie – 6 milionów złotych, rozbudowa oraz modernizacja oczyszczalni ścieków w Kolbuszowej Dolnej – 10 milionów złotych. To tylko niektóre inwestycje, które zostaną zrealizowane w ramach kolejnego etapu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Głównym celem programu jest danie impulsu do dynamicznego rozwoju we wszystkich regionach Polski. To szczególnie ważny instrument podczas walki z ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19. Do województwa podkarpackiego trafi w ramach Rządowego Funduszu w sumie 789 001 306,37 złotych. A to nie koniec, bo przed nami drugi nabór w części konkursowej.

O tym, ile środków trafi do województwa podkarpackiego w ramach części konkursowej poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas rozstrzygnięcia konkursu. To kolejne pieniądze dla naszego regionu. Latem, dzięki środkom przekazanym w ramach pierwszego etapu programu przekazano środki wszystkim gminom i powiatom.

W sumie Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych wypłaci jednostkom samorządu terytorialnego 12 miliardów złotych:

  • 6 miliardów złotych (środki trafiły latem do wszystkich gmin i powiatów w Polsce)
  • 6 miliardów złotych (środki przydzielane w ramach konkursu – trzeba złożyć wniosek), w tym:

            – 4,35 miliarda złotych (nabór do 30.09.2020 – właśnie rozstrzygnięty),

            – 1,65 miliarda złotych (nabór ruszy wkrótce).

 

Na co zostaną przeznaczone środki?

Do naszego województwa trafi 452 miliony złotych w ramach drugiej transzy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To ponad 150 pozytywnie rozpoznanych wniosków dotyczących różnych inwestycji realizowanych przez podkarpackie samorządy, poczynając od kwestii związanych z remontami oraz budową dróg poprzez duże wsparcie dla modernizacji podkarpackich szpitali, a także ośrodków zdrowia, rozbudowę i modernizację lokalnych ośrodków kultury czy budowę remiz strażackich. Środki te są niezwykle istotne w kontekście sytuacji, która ma miejsce wobec stanu epidemii COVID-19 i na pewno pozwolą na to, by podtrzymać rozwój gospodarczy naszego regionu – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

 

Dzięki przyznanym właśnie środkom będzie można zrealizować m.in. inwestycje związane z:

  • Likwidacją szkód powodziowych na drogach wojewódzkich – 100 milionów złotych,
  • budową hospicjum w Stalowej Woli wraz z poradnią medycyny paliatywnej – 15 milionów złotych,
  • rozbudową oraz modernizacją oczyszczalni ścieków w Kolbuszowej Dolnej – 10 milionów złotych.

 

4,35 miliarda złotych na inwestycje lokalne w gminach, powiatach i województwach

Podczas letniej odsłony programu środki przydzielano regionom algorytmicznie. Wówczas wszystkie gminy i powiaty w Polsce otrzymały rządowe wsparcie. W ramach kolejnej odsłony Rządowego Funduszu Inwestycji jednostki samorządu terytorialnego mogły wnioskować o środki na konkretne zadanie. Nabór tych wniosków trwał do 30 września 2020 roku.

Podczas oceny wniosków brano pod uwagę takie kryteria jak kompleksowość planowanych inwestycji, ograniczenie emisyjności i ingerencji w środowisko, uwzględnienie zasad zrównoważonego rozwoju, pomoc osobom niepełnosprawnym, liczba osób, które skorzystają z inwestycji, wpływ inwestycji na zapobieganie klęskom żywiołowym, koszt w stosunku do planowanych dochodów samorządu.

 

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych – impuls inwestycyjny dla samorządów w czasie pandemii

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię. Pieniądze pochodzą z funduszu COVID-19. To ogromny impuls inwestycyjny dla regionów.

Gminy, powiaty i województwa w całej Polsce otrzymały już 6 miliardów złotych w ramach pierwszego etapu programu. Dzięki temu samorządy mogły rozpocząć realizację ważnych inwestycji, m.in.  budowę i renowację dróg, modernizację i doposażenie szpitali oraz przychodni czy remonty szkół.

Drugi etap konkursu to kolejne 6 miliardów złotych na inwestycje ważne dla mieszkańców. To droga zrównoważonego rozwoju, który w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości.

Źródło: PUW w Rzeszowie

09-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

podkarpacie-789-mln-zl-z-rzadowego-funduszu-inwestycji-lokalnych-6239-00r2kc