REKLAMA

PODKARPACIE. 4 miliony od rządu, będzie wsparcie od sejmiku

PODKARPACIE. Ulewne deszcze znów nie oszczędziły Podkarpacia. Trwa szacowanie szkód w różnych częściach województwa, ale już wiadomo, że są ogromne. Podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego radni podejmą decyzję o pierwszych wypłatach odszkodowań. Wiadomo też, że rząd na ten cel trafią 4 miliony złotych.

106006735_208733050286898_6931103996944401253_n

Foto: UMWP

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała w sobotę Polskiej Agencji Prasowej, że na pokrycie pierwszych strat związanych z powodziami na Podkarpacie trafią 4 miliony złotych. Minister Maląg poinformowała, że trwa szacowanie strat, a najważniejszym celem jest życie i zdrowie mieszkańców.

Jak czytamy na stronie internetowej MRPiPS, do 6 tysięcy złotych wynosi zasiłek na zaspokojenie niezbędnych potrzeb życiowych, pomoc na remont budynku mieszkalnego może wynosić do 20 tysięcy złotych (w szczególnie uzasadnionych przypadkach kwota zasiłku może być wyższa niż 20 tysięcy złotych, ale nie wyższa niż 100 tysięcy złotych), a zasiłek na odbudowę domu może wynieść do 200 tysięcy złotych.

Podstawą do wypłaty jest przeprowadzony wywiad środowiskowy. W przypadku zasiłku na odbudowę domu niezbędna jest decyzja o nakazie rozbiórki oraz oszacowanie szkody przez osobę posiadająca uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości.

Podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego radni podejmą pierwsze decyzje dotyczące pomocy dla poszkodowanych samorządów. Wskutek ulewnych deszczy, nawałnic i powodzi uszkodzeniu uległy drogi, zarówno wojewódzkie jak i powiatowe oraz gminne. Woda nie oszczędziła zjazdów, przepustów. Przydrożne osuwiska zniszczyły całkowicie małe drogi, które zniknęły na całych setkach metrów. Największe straty odnotowano w powiatach łańcuckim, przeworskim i rzeszowskim. Olbrzymie straty ponieśli także mieszkańcy z tych terenów oraz przedsiębiorcy. Niestety ucierpiała także Przeworska Kolejka Wąskotorowa, jedna z cenniejszych atrakcji turystycznych naszego województwa.

– Jestem w kontakcie z panią Marleną Maląg, Ministrem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Przedstawiciele ministerstwa współpracują z naszym Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej. Szacujemy straty, informacje wciąż spływają do naszych departamentów oraz do Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Niestety biorąc pod uwagę prognozy pogody, musimy założyć, że będą większe – tłumaczy marszałek Władysław Ortyl.

– Niestety powtarza się sytuacja z poprzedniego roku. Chcemy zatem podobnie jak wtedy szybko reagować, tak jak szybko zareagował rząd RP. Premier Morawiecki był w nocy na Podkarpaciu i w towarzystwie naszych pań minister wziął udział w zebraniu sztabu kryzysowego. Podobnie było przed rokiem co zaowocowało szybką rządową pomocą dla poszkodowanych samorządów. W poniedziałek będziemy chcieli podjąć pierwsze decyzje w tej sprawie podczas sesji sejmiku województwa. Zostanie też przedstawiona informacja o sytuacji hydrologicznej województwa i wstępnie oszacowanych stratach – dodał marszałek Władysław Ortyl.

Sejmik będzie chciał możliwie jak najszybciej skierować pomoc zarówno do Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, jak i do poszkodowanych samorządów. Już wiadomo, że potrzeby będą ogromne.

Widok jest porażający – powiedział Piotr Miąso, dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Na razie wstrzymany jest ruch na DW 835 w miejscowości Hadle Szklarskie gdzie fragment drogi został całkowicie zniszczony. Tam przebiegały tory wspomnianej wąskotrówki. Uszkodzony został również most. Trwa rozpoznanie uszkodzeń czy możliwy będzie jego remont. Poważne uszkodzenia są na DW 877 na odcinku od Dylągówki do Szklar, gdzie osunęła się część jedni i ruch odbywa się wahadłowo.

Na tej samej drodze w Woli Rafałowskiej jest uszkodzony most i również wprowadzono tzw. wahadło. Inne uszkodzenia to osuwiska w Solinie oraz w Wołkowyi. Generalnie sporo jest mniejszych uszkodzeń, konstrukcja wielu dróg jest podmoknięta, pozatapianych jest mnóstwo przepustów. Szacowanie strat potrwa kilka dni.

Źródło: UMWP, MRPiPS, PAP


27-06-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)