REKLAMA

PODKARPACIE. 3,2 mln zł na rozbudowę instalacji tlenowych w szpitalach

RZESZÓW / PODKARPACIE. Do podkarpackich szpitali trafią środki na modernizację i rozbudowę instalacji tlenowych oraz zakupy niezbędnego wyposażenia. O inwestycjach realizowanych w placówkach ochrony zdrowia mówiła podczas piątkowej konferencji prasowej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

N70A3473-1200x800

Podjęliśmy działania, które w przypadku kolejnej fali zachorowań pozwolą naszym szpitalom być przygotowanym na zwiększone zużycie tlenu – mówiła wojewoda, która przekazała, że decyzją ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz ministra finansów została uruchomiona specjalna rezerwa z przeznaczeniem na modernizację i rozbudowę instalacji tlenowych oraz zakupy niezbędnego wyposażenia dla 12 podmiotów leczniczych w naszym regionie. Na ten cel przeznaczono 3,2 miliona złotych.

Z dofinansowania skorzystają szpitale w Przemyślu, Rzeszowie, Krośnie, Dębicy, Leżajsku, Łańcucie, Mielcu, Nisku, Sędziszowie Małopolskim, Strzyżowie, a także placówki w Górnie i Rymanowie-Zdroju. Największe dofinansowanie w kwocie 800 tysięcy złotych trafi do SPZZOZ Sanatorium w Górnie.

Obecny na konferencji dyrektor wydziału infrastruktury Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Krzysztof Sopel dodał, że dostarczaniem butli z banku tlenu do szpitali, jeśli będzie istnieć taka potrzeba, zajmować się będą żołnierze WOT. Dyrektorzy 12 szpitali, które otrzymały wsparcie, zadeklarowali, że dotację zdążą wykorzystać do końca tego roku. Umowy zostały już podpisane.

Drugim ważnym działaniem jest stworzenie tzw. Banku Tlenu Medycznego. Oznacza to, że sytuacjach  kryzysowych związanych z brakiem lub niezachowaniem płynności dostaw tlenu, będzie możliwość zasilenia szpitala, który będzie potrzebował wsparcia tlenowego w postaci butli tlenowych, których zostanie uruchomionych 400 – podkreśliła wojewoda.

W naszym województwie magazyny BTM znajdują się w czterech miejscach. Pierwszy transport butli w liczbie 100 sztuk został zmagazynowany w Dębicy.

Źródło: PUW w Rzeszowie

Wideo: Podkarpacki Urząd Wojewódzki / Facebook

04-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

podkarpacie-32-mln-zl-na-rozbudowe-instalacji-tlenowych-w-szpitalach-3341-00r2kc