REKLAMA

Podkarpacie. 16 tys. osób korzysta z Małego ZUS plus

PODKARPACIE. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z Małego ZUS plus w 2021 roku, muszą złożyć dodatkowe dokumenty rozliczeniowe. Termin mija już 10 i 15 lutego.

IMG_0142_2

Foto: ZUS / mat. nadesłane

Z Małego ZUS plus korzysta w województwie podkarpackim prawie 16 tys. osób. Na terenie rzeszowskiego Oddziału ZUS to przeszło 11 tys. przedsiębiorców, a w jasielskim zgłosiło się 4,8 tys. osób. W całym kraju zgłoszonych jest ponad 341 tys. osób.

Rzeszowski ZUS jest na szóstym miejscu w skali kraju w którym zarejestrowano najwięcej zgłoszeń do tej ulgi (po Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu).

Mały ZUS plus uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Osoby, które spełniają warunki i w 2021 r. pierwszy raz chciały skorzystać z ulgi, mogły zgłaszać się od 1 stycznia do maksymalnie 1 lutego tego roku.

Z małego ZUS plus skorzysta przedsiębiorca, którego przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. złotych. Jeśli działalność była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Dodatkowym warunkiem, który uprawnia do ulgi, jest prowadzenie działalności w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni – mówi Wojciech Dyląg Regionalny rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie podkarpackim.

Mały ZUS plus przysługuje maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga dotyczy tylko składek społecznych. Składka zdrowotna jest opłacana w pełnej wysokości.

Co ważne każdy, kto korzysta z tej ulgi w 2021 r. musi złożyć dokumenty rozliczeniowe. Są to: ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z kompletem ZUS DRA za styczeń 2021 r. (do 10 lub 15 lutego) lub za pierwszy miesiąc, w którym wznowiono/rozpoczęto na nowo działalność prowadzoną w 2020 roku (w terminie do 10 albo 15 dnia następnego miesiąca). W tych formularzach płatnik wpisuje informację o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie i formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Źródło: ZUS / mat. nadesłane

10-02-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

podkarpacie-16-tys-osob-korzysta-z-malego-zus-plus-8406-00r2kc