RZESZÓW / PODKARPACIE. W piątek wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wraz z dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Małgorzatą Wajdą dokonały podsumowania działań realizowanych przez Wody Polskie, w odniesieniu do infrastruktury przeciwpowodziowej oraz określenie planów w zakresie ochrony przeciwpowodziowej.
Foto (2): Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
– Jesteśmy uczestnikami i obserwatorami licznych wydarzeń związanych z powodziami, które praktycznie rokrocznie nawiedzają Podkarpacie i wiemy, jak ważna dla naszego regionu jest ochrona przeciwpowodziowa. Ubiegły rok był rokiem specyficznym, ponieważ mieliśmy do czynienia z tzw. „powodzą błyskawiczną”, która dotknęła część powiatów naszego województwa – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, podkreślając rolę zbiornika retencyjnego w miejscowości Siedleczka.
Jak zaznaczyła wojewoda, ochrona przeciwpowodziowa wiąże się z budowaniem i utrzymaniem wałów, ale także innej infrastruktury przeciwpowodziowej. – Raport , który w 2015 przedstawiła Najwyższa Izba Kontroli wskazywał, że prawie 30 procent terenów województwa podkarpackiego znajduje się w obszarach zagrożenia powodzią. W związku z tym ochrona przeciwpowodziowa i związana z nią infrastruktura pozostają w szczególnym zainteresowaniu zarówno wojewody, jak też instytucji Wód Polskich – mówiła wojewoda.
Działania Wód Polskich związane z rozwojem i poprawą infrastruktury przeciwpowodziowej omówiła dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Małgorzata Wajda.
– Wody Polskie działają wielopłaszczyznowo – nie tylko rozbudowują i budują obwałowania, ale też przygotowują do realizacji zbiorniki retencyjne, zbiorniki suche oraz zbiorniki mokre z rezerwą powodziową. Takim przykładem jest zbiornik Kąty – Myscowa, który będzie spełniał zarówno zadania z zakresu ochrony przeciwpowodziowej, ale przede wszystkim zapewni wodę zdatną do picia mieszkańcom gmin położonych wzdłuż Wisłoki poprzez regulację przepływów – powiedziała Małgorzata Wajda.
Dyrektor RZGW mówiła także o pozyskiwaniu środków finansowych, które co roku są większe. – W tym roku na realizację zadańmamy w planie zabezpieczoną kwotę ponad 122 milionów złotych. Na prace utrzymaniowe na terenie całego regionu wodnego mamy środki około 18 milionów złotych – podkreśliła.
Dyrektor RZGW mówiła o najważniejszych tegorocznych zadaniach. Wymieniła m. in. działania modernizacyjne związane z wałami Łęgu na terenie gminy Gorzyce. Inne inwestycje, na które planowane jest uzyskanie w 2021 roku pozwoleń na realizację to przede wszystkim Strug i Młynówka.
Dyrektor Wajda odniosła się również do aktualnej sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej podkreślając, że RZGW w Rzeszowie oraz podległe jednostki terenowe na bieżąco monitorują stany wód, wałów przeciwpowodziowych oraz newralgiczne miejsca zatorogenne (w ciągu ostatniego tygodnia nie stwierdzono zatorów).
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz