REKLAMA

PODKARPACIE. 11 lat więzienia za próbę rekordowego przemytu haszyszu

PODKARPACIE. Sąd Okręgowy w Przemyślu wydał wyrok skazujący Sergiya G. na karę łączną 11 lat pozbawienia wolności. 49-latek został oskarżony przez prokuratora o przemyt prawie 250 kilogramów haszyszu przez przejście graniczne w Korczowej.

14-107314

 

Sergiy G. został zatrzymany na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania 22 stycznia 2020 roku na lotnisku w Barcelonie. Następnie 14 lutego 2020 roku został przekazany stronie polskiej i osadzony w Zakładzie Karnym w Rzeszowie. Oskarżony był poszukiwany od 16 marca 2017 roku na podstawie czerwonej noty Interpolu, Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) oraz listu gończego.

 

11 lat pozbawienia wolności

Sąd Okręgowy w Przemyślu skazał Sergiya G. za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą na karę 5 lat pozbawienia wolności, natomiast za usiłowanie przemytu 237 kilogramów haszyszu na karę 10 pozbawienia wolności, grzywnę w wysokości 500 stawek dziennych po 40 złotych (200 tysięcy złotych) oraz nawiązkę 50 tysięcy złotych na cel zwalczania i zapobiegania narkomanii.

Jednocześnie Sąd wymierzył Sergiyowi G. łączną karę 11 lat pozbawienia wolności oraz zasądził od niego koszt procesu w kwocie 8 tys. złotych.

 

Zakres zarzutów

Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie oskarżył Sergiya G. o kierowanie na terenie Unii Europejskiej, Ukrainy i Rosji zorganizowaną grupą przestępczą dokonującą przemytu znacznej ilości narkotyków kwalifikowane z art. 258 par. 1 i 3 kodeksu karnego.

Kolejny zarzut dotyczył usiłowania przemytu znacznej ilości środka odurzającego w postaci żywicy konopi o łącznej wadze 237 kilogramów kwalifikowane z art. 13 par. 1 kk w zw. z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

 

Przewozili narkotyki w progach samochodów

W toku postępowania prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie ustalił, że narkotyki przewożone były z Hiszpanii do Rosji.

Kurierzy dokonywali tego w specjalnie skonstruowanych skrytkach konstrukcyjnych umieszczonych w progach samochodów osobowych marki BMW X6 oraz BMW X5 na ukraińskich tablicach rejestracyjnych. Przemyt udaremniony został przez funkcjonariuszy Placówek Straży Granicznej w Terespolu i Korczowej.

 

Członkowie grupy zostali skazani

Wcześniej Sąd Okręgowy w Zielonej Górze skazał Viktora K. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz usiłowanie przemytu 237 kilogramów żywicy konopi na karę łączną 8 lat pozbawienia wolności oraz grzywnę w wysokości 500 stawek dziennych po 100 złotych (100 tysięcy złotych). Ponadto zasądził od oskarżonego nawiązkę w wysokości 25 tysięcy złotych na cele zapobiegania i zwalczania narkomanii.

Yevgen S. został skazany za udział w z zorganizowanej grupie przestępczej oraz usiłowanie przemytu narkotyków na karę łączną 7 lat pozbawienia wolności oraz grzywnę w wysokości 500 stawek dziennych po 100 złotych (100 tysięcy złotych). Ponadto Sąd zasądził od oskarżonego nawiązkę w wysokości 25 tysięcy złotych na cele zapobiegania i zwalczania narkomanii.

Olha P. została skazana za udział w z zorganizowanej grupie przestępczej oraz usiłowanie przemytu narkotyków na karę łączną 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywnę w wysokości 250 stawek dziennych po 200 złotych (50 tysięcy złotych).

 

Źródło: Prokuratura Krajowa

Zdjęcia: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

 


30-06-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)