REKLAMA

Podkarpaccy terytorialsi zakończyli kurs ratownictwa pola walki

RZESZÓW / PODKARPACIE. Medycy z 3. Podkarpackiej Brygady obrony Terytorialnej zakończyli szkolenie z medycyny pola walki. Kurs odbywał się przez okres czterech dni. Terytorialsi szkolili się pod okiem byłych operatorów Jednostki Wojskowej Komandosów. Medycy z Podkarpacia otrzymali certyfikaty „T3C NAEMT”.

fot_21

Foto: Paulina Lęcznar / materiały prasowe

W piątek żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończyli czterodniowy kurs z medycyny pola walki, który odbył się w ramach operacji „Odporna wiosna”. Szkolenie miało na celu nauczyć terytorialsów zachowania w terenie o podwyższonym zagrożeniu, umiejętności sprawdzenia stanu zdrowia poszkodowanego, udzielenia mu pierwszej pomocy medycznej, opatrzenia rany i przygotować żołnierza do ewakuacji z pola walki. Wszystkie te czynności medycy z Podkarpackiej Brygady wykonywali pod okiem wykwalifikowanych instruktorów – byłych żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Specjaliści od medycyny pola walki wrócili do służby dołączając do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Od początku operacji „Odporna wiosna” w której WOT uczestniczy od 18 marca, nasi ratownicy medyczni i żołnierze z uprawnieniami kwalifikowanej pierwszej pomocy udzielają wsparcia społeczeństwu w wielu obszarach. Pomagają w szpitalach, Domach Pomocy Społecznej, jak również pobierają wymazy wspierając Wojewódzką Stację Sanitarno – Epidemiologiczną. W trakcie tych czterech dni nabyli kolejnych umiejętności, które w dużej mierze im jako medykom przydadzą się w codziennej służbie – wyjaśnia płk Dariusz Słota – dowódca podkarpackich terytorialsów.

fot_10

Foto: Paulina Lęcznar / materiały prasowe

Dzięki uprzejmości Centrum Symulacji Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego zajęcia odbyły się w wyjątkowo dobrych warunkach pod względem udostępnionego zaplecza. Żołnierze do szkolenia mogli skorzystać ze sprzętu będącego na wyposażeniu centrum.

W Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Rzeszowskiego gościliśmy żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy korzystali z naszego zaplecza lokalowego. Dodatkowo wspieraliśmy naszym wyposażeniem instruktorów medyków – byłych komandosów Jednostki Wojskowej z Lublińca. Kurs był bardzo intensywny, ale i ciekawie prowadzony. Oprócz podejścia medycznego mieliśmy też symulację taktyczną. Wizyta w murach centrum żołnierzy Podkarpackiej Brygady to jeden z elementów realizowanego przez nas projektu współfinansowanego przez UE „WCSM – Edukacja medyczna z wykorzystaniem Centrum Symulacji Medycznej – program rozwojowy Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego”, który w ramach realizowanych zadań zakłada współpracę między innymi z wojskiem, policją oraz innymi służbami – powiedział dr Grzegorz Kucaba – kierownik Centrum Symulacji Medycznej Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

fot_44

Foto: Paulina Lęcznar / materiały prasowe

Po zdanym egzaminie, żołnierze otrzymali certyfikaty „T3C NAEMT (National Association of Emergency Medical Technicians)”, dokument rozpoznawalny i uznany przez państwa należące do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Kurs prowadzili byli operatorzy Jednostki Wojskowej Komandosów, specjaliści medycyny pola walki, absolwenci elitarnych kursów medyków sił specjalnych w USA.
Mł. chor. Łukasz Sikora „Sikor” kawaler Orderu Krzyża Wojskowego – były operator Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, gdzie spędził prawie 17 lat. Jest drugim żołnierzem w historii polskich sił specjalnych, który ukończył zaawansowane szkolenie medyków sił specjalnych „Special Operations Combat Medic” w U.S. Army John F. Kennedy Special Warfare Center and School, JSOMTC w Fort Bragg. St. sierż. Krzysztof Pluta „Wir” – pierwszy w Polsce absolwent kursu Special Operations Combat Medic (SOCM) elitarnej szkoły JSOMTC dla medyków sił specjalnych USA w Fort Bragg.

Źródło: kpt. Witold SURA, rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej

24-05-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

podkarpaccy-terytorialsi-zakonczyli-kurs-ratownictwa-pola-walki-1045-00r2kc