REKLAMA

Podkarpaccy “terytorialsi” wspierają potrzebujących w walce z koronawirusem

RZESZÓW, REGION / PODKARPACIE. Terytorialsi z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej od początku zwalczania wirusa COVID-19 są na pierwszej linii ognia. Wspierają szpitale, ośrodki pomocy społecznej, Caritas, a szczególną opieką objęli osoby starsze, kombatantów i żołnierzy Armii Krajowej.

92166029

Foto: DWOT

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej (3. PBOT) prawie od dwóch tygodni wspierają dziewięć szpitali na Podkarpaciu. Terytorialsi są na pierwszej linii ognia – to oni wykonują pierwszy wywiad epidemiologiczny pacjentom, monitorują wejścia do przychodni lub na teren szpitala, sprawdzają temperaturę ciała oraz dystrybuują i segregują ankiety. Dyżury żołnierzy w szpitalach pełni od dwóch do czterech żołnierzy. Terytorialsi swoją służbę rozpoczynają wczesnym rankiem, a kończą w godzinach wieczornych lub działają przez całą dobę.

– Obecność stojących żołnierzy przy wejściu do szpitala może nieco dziwić. Okazuje się jednak, że nasza pomoc jest nieoceniona. Pielęgniarki nie mogły sobie poradzić z osobami, które natarczywie – mimo obowiązującego zakazu – próbowały wejść do szpitala
z odwiedzinami. Bywa też, że ludzie są agresywni ale widok żołnierza wzbudza respekt 
– relacjonuje żołnierz 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, st. szer. Barbara Dudek – Leś.

Ośrodki pomocy społecznej (OPS) i Caritas na co dzień udzielają pomoc osobom potrzebującym. Jednak w tej trudnej sytuacji kiedy liczba oczekujących na wsparcie znacznie wzrosła, dyrektorzy poprosili siły 3. PBOT o pomoc w dystrybucji żywności.

DSC_6263

Foto: DWOT

Na potrzeby realizacji tego zadania w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej funkcjonuje koordynator ds. wsparcia i dystrybucji żywności. Jego rolą jest utrzymywanie kontaktu z ośrodkami pomocy społecznej (OPS) i Caritasem, w celu koordynowania dystrybucji środków żywnościowych. Po otrzymaniu danych z OPS, koordynator angażuje właściwe terytorialnie bataliony, które rozmieszczone są w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu czy Sanoku. Żywność pobierana jest z magazynów lub banków żywności i dostarczana wojskowym transportem do osób potrzebujących – kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Pierwsza praktyczna współpraca została nawiązana z Caritasem Archidiecezji Przemyskiej, GOPS-em w Zarzeczu, Przeworsku i MOPS-em w Kolbuszowej, Nowej Dębie oraz Nisku. W sumie terytorialsi z Podkarpacia i dostarczyli ponad 50 ton żywności do osób wskazanych przez ośrodki pomocy społecznej i Caritas. W dalszej kolejności wsparcie terytorialsów może objąć m.in. osoby pozostające w kwarantannie.

W ramach walki z pandemią koronawirusa żołnierze 3.PBOT udzielają wsparcia kombatantom, osobom starszym i przebywającym w kwarantannie. Działania prowadzone są w ramach operacji „Odporna wiosna”. Zadania terytorialsów obejmują między innymi dostarczenie żywności, robienie zakupów żywnościowych i leków.

fot 1

Foto: DWOT

Źródło: kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej / materiały nadesłane

06-04-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

podkarpaccy-terytorialsi-wspieraja-potrzebujacych-w-walce-z-koronawirusem-2257-00r2kc