REKLAMA

Podkarpaccy terytorialsi wracają do szkoleń w pododdziałach

PODKARPACIE. Wraz z odmrażaniem gospodarki oraz „luzowaniem” obostrzeń dotyczących życia społecznego, terytorialsi z Podkarpacia od początku czerwca wracają do normalnego cyklu szkoleniowego, nie zaprzestając działalności przeciwkryzysowej. Już w najbliższy weekend żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” rozpoczną pierwsze szkolenie rotacyjne po blisko trzymiesięcznej walce z koronawirusem w wielu obszarach.

180307ide069

Foto: Paulina Lecznar / materiały nadesłane

W ubiegłym tygodniu dowództwo 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej ogłosiło rozpoczęcie naboru do pododdziałów brygady. Powołanie na 16-dniowe szkolenie podstawowe i 8-dniowe wyrównawcze zaplanowano na 20 czerwca. Trwająca rekrutacja skierowane jest przede wszystkim do ochotników, którzy wykonali badania lekarskie i psychologiczne jeszcze przed ogłoszeniem pandemii w Polsce.

Już w najbliższy weekend rusza pierwsze szkolenie rotacyjne we wszystkich batalionach brygady, które rozmieszczone są w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku. Zajęcia odbędą się w stałych rejonach odpowiedzialności pododdziałów, tak aby zminimalizować przemieszczanie się żołnierzy po Podkarpaciu. W związku z panującą w Polsce sytuacją, terytorialsi w czasie szkolenia będą musieli przestrzegać wszystkich obostrzeń, zapewniających im bezpieczeństwo epidemiologiczne.

171026ide_130

Foto: Paulina Lecznar / materiały nadesłane

Do października podczas szkoleń rotacyjnych żołnierze brygady będą również nabywać i uzupełniać umiejętności związane z działalnością kryzysową. Czas szkoleniowy zostanie także spożytkowany na wyrównanie poziomu wyszkolenia w pododdziałach. Związane jest to z tym, że w ostatnim czasie wszystkie pododdziały brygady zostały doposażone w karabinki „GROT”.

Pomimo powrotu do kontynuacji procesu szkolenia w pododdziałach brygady, moi żołnierze będą w dalszym ciągu realizować przedsięwzięcia związane z działaniami zapobiegającymi rozprzestrzenianiu się wirusa COVID – 19 – aż do odwołania. Trwamy w działaniach w ramach operacji „Odporna Wiosna”, którą rozpoczęliśmy 18 marca. Wspieramy żołnierzy AK, kombatantów i osoby starsze dostarczając ciepłe posiłki i zakupy do ich domów. Ratownicy medyczni i żołnierze z uprawnieniami kwalifikowanej pierwszej pomocy udzielają wsparcia społeczeństwu w wielu obszarach. Pomagają w szpitalach, Domach Pomocy Społecznej, jak również pobierając wymazy  wspierając Wojewódzką Stację Sanitarno – Epidemiologiczną oraz Śląską Brygadę OT. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie nasze podkarpackie społeczeństwo nas potrzebuje – podkreśla płk Dariusz Słota, dowódca podkarpackich terytorialsów.

110519jsz136

Foto: Paulina Lecznar / materiały nadesłane

Źródło: 3. PBOT / materiały nadesłane

04-06-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

podkarpaccy-terytorialsi-wracaja-do-szkolen-w-pododdzialach-9460-00r2kc